+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Slovenya Gezilecek Yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Slovenya Gezilecek Yerler

  Slovenya Gezilecek Yerler

  Aileler, iş adamları ve hareketi seven turistler için – Slovenya’da eğlenecek mutlaka bir yer vardır. Yürümeyi sevenler için sessiz dağ etekleri, dağ sporunu sevenler için tırman-ma alanları mevcuttur. Kayak yapanlar için kayak merkezleri, bisikletçiler için geniş ala-nlar vardır. Ayrıca balıkçılık, kano, yelken, avcılık, golf sahaları, binicilik v.s gibi spor-culara tabiatın verdiği tüm güzellikleri ile tatillerini en mükemmel şekilde değerlendir-me imkanları ile doludur.

  Panonya, Alp ve Akdeniz- bu üç kültür Sloven mutfağını etkiler. Slovenlerin en eski ye-mekleri ağır pişirilir. En tanınmış yemeklerinden ve Bayram günlerinde sofraya konulan, simit çeşitleridir. Bu simit çeşitleri halen bu gün gevrek, örgü ve pideler tatlı, etli veya sebzeli (harç çeşitleri ) olarak 70 çeşidi vardır. Kaçamak ( žganci ) en eski yemeklerinden biridir. Sloven özel tatlılarından biri de “ potica” dir. Potica Bayram günlerinde çeşitli tatlı harçlarından ( ceviz, fındık v.s.gibi) hazırlanır.

  Bağlarla kaplı olan Slovenya’da her çeşit üzüm yetişir. Slovenya bağları, üç bölgeye bö-lünmüştür: Primorska, Posavska ve Podravska. Bundan başka, kendi kaliteleri ile tanıtan 14 çevreye bölünmektedir. Primorje bölgesi kırmızı ve dolu beyaz şarabı ile ünlüdür, Posavska bölgesinde özel Sloven şarabı olan - cviček- , Podravja bölgesi ise renski riz-ling, Sauvignon ve rulandec, traminec ve köpüklü şarapları ile ünlüdür.

  Coğrafi konumunun çok güzel olmasından dolayı bol bol dinlenme alanları mevcuttur. Güzel yemek çeşitleri ve ünlü şarapları : nazik, cana yakın , neşeli ve misafirperver in-sanları ile bir bütün oluşturmaktadır. İkimilyonluk halkın kimliği Sloven dili ile şekil-leşmiştir. Kültür hayatı da çok hareketlidir. Misafirpervekliklerini ve dünyanın zengin bir parçasını misafirleri ile birlikte yaşamak isterler.


  slovenya-gezilecek-yerler-4.jpgslovenya-gezilecek-yerler-2.jpgslovenya-gezilecek-yerler.jpgslovenya-gezilecek-yerler-3.jpg


  GÜNEŞLİ ALP DAĞLARI
  Julij Alp dağlarının büyük bir kısmı Triglav milli parkında bulunmaktadır. Bunun tam köşesinde ise dünyaca tanınan Bled gölü yer almaktadır. Bled gölü eğlence yerleri, kon-gre salonu, gazino ve golf sahaları ile tamamen turistik bir cennettir. Bohinj dağ turiz-mini sevenlere başlangıç noktasıdır , Bohinj gölü ise Bohinjska Bistriça ile birlikte su sporu aktivitelerinin cennetidir. Etrafında kayak merkezleri , koşu, dağ bisikleçileri için aktiviteler, yamaç paraşüt aktiviteleri ve dağ tırmanış aktiviteleri mevcuttur. Yaz mev-simlerinde Kranjska Gora eğlence yerleri ve tabiat sporları ile tanınmış, kış mevsimle-rinde ise kayak merkezlerinden biridir.Yakınında bulunan Planica’da her sene dünya kayak uçuş sporu yarışmaları düzenlenir. Soça kıyılarındaki yerler, zümrüt yeşili ne-hirler, Boveç, Kobarid ve Tolmin gibi yerler hem sesizliği isteyenlere hem de adrenalin isteyenlere mıknatıs gibi çeken merkezler bulunmaktadır. Bundan başka bölgemiz su sporu, yamaç paraşüt aktiviteleri ve dağ bisikletçiliğini sevenler için yerlerimiz mev-cuttur.

 2. Zahra
  Üye

  Orta Avrupa ülkelerinden biri olan Slovenya, Adriyatik denizine kıyısı olan bir Ülkedir. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyetinin bir parçası iken Bağımsızlığını ilan etmiş ve ancak Yugoslavya parçalanınca Avrupa Birliğine girebilmiştir. Adriyatik denizine yakın olduğu için Akdeniz İklimi görülür.
+ Yorum Gönder


slovenya,  slovenya gezilecek yerler