+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Avrupanın Ada Ülkesi (England) İngilterenin Bütün İlleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Avrupanın Ada Ülkesi (England) İngilterenin Bütün İlleri
  İngilterenin Bütün İlleri

  İngilterenin illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve İngiltere ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

  Evet Sırasıyla Şimdi İngilterenin Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

  İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı da kapsayan Britanya, Avrupa Birliği’nin 15 üyesinden biridir. 242,000 km² lik bir yüzölçümüne sahiptir.
  Nüfus

  Ortalama nüfus 59,647,790 dır. İngiltere; 48,708,000, Galler 2,913,000, İskoçya 5,132,000 ve Kuzey İrlanda 1,642,000.

  İngiltere’nin nüfus yoğunluğu km² ye düşen 375 kişilik oranla Britanya’nın geri kalanından daha yüksektir.
  Dil

  Britanya’nın ana dili tüm dünyada da en fazla konuşulan İngilizce’dir. Dünya’da yaklaşık 310 milyon kişinin ana dili İngilizce iken, aynı civarlarda kişinin de ikinci dilidir.
  Modern İngilizce öncelikle Anglo-Saxon lehçesinden gelmekle birlikte, Fransızca gibi diğer dillerden de etkilenmiştir. İngiltere’de bölgesel olarak birçok farklı lehçe ile konuşulmaktadır.
  Otel, Bar ve Kulüpler

  14 yaş ve üzerindeki öğrenciler sadece alkolsüz içecekler almak üzere barlara girebilirler. 18 yaşın altındaki öğrencilerin alkollü içecekleri içmeleri ve satın almaları yasaktır. Aynı şekilde 18 yaşın üstündeki bir öğrenci, 18 yaşın altındaki biri için içki satın alamaz. Sigara içmek ve satın almak için yasal yaş sınırı 16 dır.
  Elektrik

  Britanya’da elektrikli aletler gelsinler.net 220-240 voltluktur ve gerekirse 50 Hz. Lik elektrik adaptörleri satın alınabilir.
  Oxford Hakkında

  Oxford’un ünlü üniversitesinin eski binaları şehirde çok güzel bir atmosfer yaratmaktadır. Görülecek çok şey vardır. Ashmolean ve Pitt Rivers müzelerini gezebilir, Oxford’un ünlü kapalı çarşında alışveriş yapabilir veya nehirde sandalla dolaşabilirsiniz.
  Oxford ayrıca kültürel aktiviteleri, tiyatro, sinema ve klüplerinin zenginliği ile övünmektedir. Yüzyıllık tarihi publarının yanında mükemmel restoran ve kafelerini bulabilirsiniz. Tüm buların sadece kısa bir mesafe uzağında görülmeye değer kasabalar uzanmaktadır.
  Genel Bilgiler:

  * Nüfus: 140,000
  * Dünya’nın en prestijli üniversitelerini barındıran kültürel ve tarihi bir şehir.
  * Londra’nın merkezinden trenle sadece 60 dakika uzaklıkta
  * Londra Heathrow havaalanından sadece 60 dakika uzaklıkta
  * Londra Gatwick Havaalanından sadece 120 dakika uzaklıkta

  Brighton & Hove

  İngiltere’nin sahil şeridinde çok canlı bir deniz kıyısı şehri olan Brighton&Hove; Kraliyet Çadırı ve 18. yüzyıl evlerini de kapsayan mimarilere sahiptir. Tiyatrolar, sinemalar, müzeler, sanat galerileri, eğlence yerleri gibi metropolitan bir şehirde bulunabilcek tüm olanaklar Brighton & Hove’da mevcuttur.
  Genel Bilgiler:

  * Nüfus: 250,000
  * Deniz kıyısındadır
  * Yüksek öğrenci nüfusuyla canlı bir kosmopolitan şehir.
  * Londra’nın merkezinden trenle sadece 50 dakika uzaklıkta
  * Londra Gatwick Havaalanından sadece 30 dakika uzaklıkta
  * London Heathrow Havaalanından sadece 90 dakika uzaklıkta

  Cambridge Hakkında

  Cambrigde mazisi 13.yüzyıla uzanan tarihi üniversiteleri ile tüm dünyada mükemmel eğitimin merkezi olarak ün yapmıştır. Güzel mimarileriyle etkileyici kolej binaları, şehrin dar ve renkli sokaklarında uzanmaktadır.
  Şehir; tiyatrolar, mükemmel restoranlar, sinemalar, modern alışveriş merkezleri ve her türden müzikli eğlenceler gibi tüm sosyal ve kültürel olanakları sunmaktadır.
  Genel Bilgiler:

  * Nüfus: 110,000
  * Dünyanın en prestijli üniversiterine sahip kültürel ve tarihi bir şehir.
  * Londra Merkezinden 60 dakika uzaklıkta
  * Stansted Havaalanından 30 dakika uzaklıkta
  * Londra Heathrow havaalanından 90 dakika uzaklıkta
  * Londra Gatwick havaalanından 120 dakika uzaklıkta

  Londra Hakkında

  İngiltere’nin ticari, politik ve kültürel merkezi, hükümetin ve ülkenin tüm firmalarının merkezinin bulunduğu, büyükelçiliklerin ve medya şirketlerinin merkezi olan Londra multi-etnik nüfusun ihtiyaçlarına da adapte olarak moda, müzik ve sanatında merkez haline gelmiştir.
  Genel Bilgiler:

  Nüfus: 8 milyon
  İngiltere’nin ticari ve politik merkezi
  Birçok eğlence merkezi
  Londra Heatrow havaalanına 45 dakika uzaklıkta
  Londra Gatwick havaalanına 60 dakika uzaklıkta
  Londra Stansted Havaalanına 50 dakika uzaklıkta

  İngiltere’de Eğitim

  Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkenin hepsinde aynı eğitim sistemi uygulanmasına rağmen sadece İskoçya’daki eğitim sitemi küçük farklılıklar gösterir. Birleşik Krallık’ta ilköğretim, orta öğretim tek bir zorunlu “okul eğitimi” adı altında birleştirilmiştir. Bütün eğitim hayatı 3 aşamaya ayrılmıştır.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Okul Eğitimi (School Education)

  Bütün vatandaşların alması gereken zorunlu eğitim dönemidir. Öğrenciler 6-11 yaş arasında ilköğrenim ve 11-16 yaş arasında da orta öğrenim olmak üzere 16 yaşına kadar toplam 10 yıl zorunlu okul eğitimi alırlar. 16 yaşında GCSE (General Certificate of Secondary Education) adlı sınavı veren öğrenciler mezun olmuş sayılırlar. GCSE sertifikası Türkiye’deki lise diplomasına eş sayılır. Bu zorunlu eğitim çoğunlukla devlet okulları tarafından verilse de öğrencilerin yaklaşık %7 si özel okullara devam eder.
  İleri Eğitim (Further Education):

  Okul eğitimi dönemini tamamlayan öğrencilerin iş hayatına atılırken tek alternatifleri üniversite değildir. İngiltere’de mesleki ve sosyal alanlarda eğitim veren kısa veya uzun süreli pek çok ileri eğitim okulu vardır bunlar pek çok iş koluna yönelik sayısız diploma ve sertifika programları sunarlar. 3 aydan 2 yıla kadar olabilen bu mesleki eğitim programları pek çok saygın ve tanınmış “College” veya “Institute” tarafından yürütülür ve öğrencilere pazarlamadan denizciliğe, turizmden tasarıma kadar pek çok alanda yeterli sertifikalar ve diplomalar sunarlar. Bu sertifika programları, yabancı öğrenciler tarafından da hem düşük maliyetli hem de kısa süreli olmaları sebebiyle tercih edilirler.
  Yüksek Eğitim (Higher Education):

  İngiltere’de yüksek öğrenim, Türkiye’deki gibi “lisans »yüksek lisans” olarak iki aşamalı değildir, “A-Level” » “Lisans” » “Yüksek Lisans” şeklinde ilerleyen üç aşamadan oluşur.
  o A-Level: Okul eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversiteye başlamadan önce iki akademik yıl boyunca A-Level okullarına giderler. Öğrencilerin hangi üniversiteye yerleştrileceği A-Level başarı notuna göre belirlenir.
  o Lisans eğitimi: İki akademik yıl süren A-Level eğitiminin ardından başlar ve toplam 3 yıl sürer. A-Level eğitimiyle birlikte toplam 5 yılık bir sürede üniversite eğitimi tamamlanmış olur. Genel olarak sosyal bilimler alanında lisans diploması alanlar BA (Bachelor of Arts), fen bilimleri alanında lisans diploması alanlar da BSc (Bachelor of Science) ünvanını alırlar. Cambridge ve Oxford gibi dünyanın en eski üniversitelerini barındıran bu ülkenin güçlü ve tarihi bir eğitim anlayışı vardır.
  o Yüksek Lisans (Master): İngiltere’de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak sadece 1 yıl sürer. 10-20 bin kelime uzunluğundaki tezinizi ise derslerin bittiği yaz, ya da daha sonraki bir tarihte teslim etmeniz beklenir. Yüksek lisans seviyesinde en yaygın akademik ünvanlar MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws)dir. ve iki tip yüksek lisans programı vardır: Taught Master ve Research Master. Research Master, bir sınıfta eğitim görme anlayışı yerine öğrencinin kendisine verilen bir alanda bağımısız olarak araştırma yapması ve 30-40 bin kelimelik bir tez hazırlaması ve bu teze göre diplomasını alması anlayışı üzerine kurulmuştur.

  Başvuru Evrakları

  A- Level veya Foundation için…

  Türkiye’de lise mezuniyet dilploması(Not ortalamasının yüksek olması avantajdır)
  Lise öğretmenlerinden referans mektupları (Eğitim alınacak alanla ilgi öğretmenler tercih sebebidir)
  IELTS 5.5 veya TOEFL 500/180 seviyesinde İngilizce bilgisi (pek çok okul resmi sınav skoru olmayan öğrenciler için kendi sınavlarını yapmaktadır veya ek İngilizce dersiyle eksiği telafi edebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için bize sorun)
  Kabul’de etkili olabilecek diğer eğitim belgeleri vbe sertifikalar.
  Lise eğitimi süresince alınan bütün dersleri belgeleyen kapsamlı not dökümü-transcript.
  Bazı okullar, hangi alanda eğitim görmek istediğinizi ve kendinizi ve gelecekteki hedeflerinizi anlattığınız personal statement adlı yazıyı talep edebilir.
  Öğrenci ve velisi tarafından imzalanmış, okulun başvuru formları.
  Kimi okullar geçerli sağlık sigortası bulunmasını zorunlu kılabilir…

  Master için

  Üniversite diploması veya çıkış belgesi
  Lisans eğitimi boyunca alınan tüm dersleri gösteren not dökümü / transcript
  Eğer varsa yüksek lisans yapılacak alanla ilgili olabilecek tüm eğitim belgeleri ve sertifikalar.
  Eğer varsa yüksek lisans yapılacak alanla ilgili olabilecek iş deneyimini gösterir belgeler / profosyenel referans mektupları
  En az iki öğretim üyesinden alınacak olan akademik referanslar.

  Notlar

  1. Bütün belgelerin mümkünse orijinalinin İngilizce olarak alınması değilse de Türkçe olan bütün belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekir.
  2. Tercih edilen okullar, öğrencilerini kontenjanlarına veya başarı durumlarına göre eleyebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca erken başvurulmasında her zaman fayda vardır.

  İngiltere’de Üniversite burs imkanı

  20 Ocak 2010

  QUEEN MARY, UNIVERSITY OF LONDON Hukuk Fakültesi Bünyesi’nde Lisansüstü öğrencilerine burs verecektir.

  Queen Mary, University of London tarafından Kamu Hukuku, Ceza Hukuku, Tıp Hukuku, Biyoetik, Vergi Hukuku, Şirketler Hukuku alanları ile 2 adet lisansüstü asistanlık bursu verilecektir. Ayrıca, üniversitenin Ticaret Hukuku Çalışmaları Merkezi, Fikri Mülkiyet Hakları alanında Herchel Smith Bursu sunmaktadır. Burslara Son Başvuru Tarihi 29 Ocak 2010, Cuma olarak belirlendi.

  Mali Kaynak

  Hukuk Bölümü ve Ticaret Hukuku Çalışmaları Merkezi Bursaları için mali kaynak sadece tam-zamanlı doktora öğrencileri içindir ve öğrencinin İngiliz veya Avrupa Birliği üyesi ülke öğrenci ve uluslararası öğrenci statüsüne bakılmaksızın TÜM EĞİTİM ÜCRETLERİNİ KAPSAR (en fazla dört yıla kadar). Buna ek olarak, her yıl için en az £15,250 (yıllık olarak gözden geçirilir), aylara bölünerek öğrenciye ödenecektir. Herchel Smith için sunulan burslar farklılık göstermektedir. Yine, İngiliz veya Avrupa Birliği üyesi ülke öğrenci ve uluslararası öğrenci statüsüne bakılmaksızın eğitim ücretini ve 3 ayda bir verilecek olan ve yıllık olarak değişebilecek olan yaşam masrafları bursunu kapsayabileceği gibi, daha küçük kapsamlı burslar olarak da sunulabilecektir.

+ Yorum Gönder