+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Asya Ülkesi Çin Halk Cumhuriyetinin Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Asya Ülkesi Çin Halk Cumhuriyetinin Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgiler
  Çin Halk Cumhuriyetinin Bütün İlleri  Evet Sırasıyla Şimdi Çinin Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

  Çin (China)
  Başkent
  Pekin
  Nüfus
  1.190.431.000
  Yüzölçümü
  9.572.900 km2
  Komşuları
  Kuzeyde Moğolistan Kuzeydoğuda ve Kuzeybatıda Rusya Batıda Afganistan Tacikistan Pakistan Kazakistan Güneyde Hindistan Nepal Bhutan Byanmar Laos Vietnam Kuzeydoğuda Kuzey Kore
  Önemli Şehirleri
  Şangay Pekin
  Din
  Çoğunluk ateist geleneksel olarak Budizm Taoizm
  Dil
  Mandarin (resmi)
  Yönetim Biçimi
  Tek Partili Cumhuriyet
  Tarih: Çin’de yüzbinlerce yıl öncesine ait insana benzer yaratık kalıntıları bulunmuştur. M.Ö.5000den beri Huang havzasında neolitik tarımsal yerleşimler görüldü. Bunların dilleri dinleri ve sanatları sonraki Çin medeniyetinin kaynağı olmuştur.
  Kuzey Çin’in büyük bölümüne hakim olan Chang Hanedanının gelişmiş kültürü içinde bronz madenciliği zirveye çıktı ve Çin yazısı kullanılmaya başlandı.
  Ardarda gelen hanedanlar ve hanedanlararası krallıklar Çin’i sonraki 3000 yıl boyunca yöneterek politik ve kültürel Çin egemenliğini güneye ve batıya yaydılar; teknolojik ve kültürel açıdan ilerlemiş bir toplum yarattılar. Yabancı hakimiyeti Yuan hanedanında Mangollar (1271-1368) ve Ch’ing hanedanında Mançular (1644-1911) ülkenin temel kültürünü değiştirmedi.
  Göreli durgunluk dönemi 19.yy.’da Çin’i iç ve dış baskılara karşı savunmasız kıldı. İsyanlar milyonlarca kişinin ölümüne yol açarken Rusya Japonya Britanya ve diğer güçlerin ülkedeki politik ve ekonomik kontrolleri arttı.
  Çin 1 Ocak 1912de Dr. Sun Yat Sen önderliğinde Wuchang Ayaklanmasının ardından Cumhuriyet oldu.
  1894-1945 arası 50 yıl boyunca Çin-Japon çatışması yaşandı. Çin 1895te Kore Tayvan ve Diğer alanları terketti. 18 Eylül 1931de Japonya kuzeydoğu bölgesini (Mançurya) ele geçirdi ve Mançuko adı ile bir kukla devlet kurdu. Sınırdaki Jehal 1933te tampon devlet olarak ayrıldı.
  Japonya 7 Temmuz 1937de Çin’e saldırdı. 2. Dünya Savaşı’nda yenildikten sonra ele geçirdiği yerleri geri verdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Kamingtang Komünistler ve diğer gruplarla birlikte iç karışıklıklar arttı. 1949-1950de Çin Komünist orduların denetimi altına girdi. Komutan hükümeti 8 Aralık 1949da Tayvan’a kaçtı. 21 Eylül 1949da Pekin’de Mao Zedung Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ilan etti. Çin ve SSCB 15 Şubat 1950de 30 yıl sürecek bir “Dostluk İttifak ve Karşılıklı Yardım Andlaşması” imzaladılar. Amerika yeni rejimi tanımayı reddetti. 26 Kasım 1950de Çin Halk Cumhuriyeti Amerikan askerlerine karşı Kore’ye ordu göndererek Kore savaşını çıkmaza soktu. 1960larda SSCB ile ilişkiler sınırlar ideoloji ve komünizm liderliği konularında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle kötüye gitmeye başladık. SSCB yardım anlaşmalarını iptal ederken Çin ve Arnavutluk da Sovyet karşıtı propagandalara başladı.
  25 Ekim 1971de BM Genel Kurulu Tayvan hükümetinin BM üyeliğine son vererek Çin Halk Cumhuriyeti’ni tanıdı. Amerika anakaranın örgüte kabulünü destekledi ancak Tayvan’ın üyelikten çıkarılmasına karşı çıktı
  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon 21-28 Şubat 1972de Başbakan Zhou Enlai’nin devleti üzerine iki ulus arasında yıllardır süren antipatiyi sona erdirerek Çin’I ziyaret etti. 15 Aralık 1978de A.B.D. Çin Halk Cumhuriyeti’ni Çin’in tek yasal hükümeti olarak resmen tanıdı ve iki ülke arasında 1 Ocak 1979da ilk diplomatik ilişkiler kuruldu.
  İç Gelişmeler: 1949 sonrası dönemde endüstriyel tarımsal sosyal ekonomik kuruluşlar mao idealler çerçevesinde zorla biçimlendirildi. 1957de Mao Zedung 1949-54 yılları arasında yaklaşık 800.000 kişinin idam edildiğini kabul etti. 1965teki Büyük Proleter Kültür Devrimi Pragmatizm ve bürokrasiye karşı çıkmak ve devrim ilkeleri çerçevesinde yeni bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyordu. Mao 9 Eylül 1979da öldü. 25 Ocak 1981de dul eşi ve diğer solcu yandaşları Kültür Devrimi sırasında işlemiş oldukları suçlar nedeniyle mahkum edildi.
  Yeni iktidar eğitim kültür ve endüstri alanlarında Maocu politikaları değiştirdi ve komünist olmayan ülkelerle daha sıkı ilişkiler kurma arayışına girdi. 4 Mayıs 1989da 100.000 civarında öğrenci ve işçi Pekin’de demokratik reform talep eden gösteriler yaptı. Gösteriler 15-18 Mayıs’ta Sovyet lideri Gorbaçov’un Pekin’I ziyareti sırasında da devam etti. Yenilikler yapılmasını Deng ve diğer liderlerin yönetimden uzaklaştırılmasını isteyen 1 milyon kişi Pekin’de toplandı. En az 20 ilde 3-4 Haziran’da Çin ordu birlikleri Pekin’e girdi ve demokrasi yanlısı protestocularla çarpıştı. 5000 kişi öldü 10 bin kişi yaralandı yüzlerce öğrenci ve işçi tutuklandı. İnsan Hakları ihlalleri sonraki yıllarda da devam etti.
  ABD 26 Mayıs 1994te koşulsuz olarak ticarette Çin’e tanıdığı en çok gözetilen ulus statüsünü yeniledi.
 2. Fatma
  Administrator

  Yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük Güney Doğu Asya ülkesi. Çin, birçok dinin bir arada bulunduğu bir ülkedir. Çin, aynı zamanda dünyanın en eski süreklilik arzeden medeniyetlerindendir. Çince dünyanın en eski sürekli kullanılan yazılı dilidir.
+ Yorum Gönder