+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Şam'da Ucuz Tatil | Yabancı Tatil Yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Şam'da Ucuz Tatil | Yabancı Tatil Yerleri
  Yabancı Tatil Yerleri

  NASIL GİDİLİR?
  UÇAKLA GİDİŞ
  Türkiye'den Suriye'ye gitmek için en ideal yollardan biri, İstanbul çıkışlı olmak üzere, Atatürk Havalimanı'ndan Suriye'nin başkenti Şam'a gitmek. Türk Hava Yolları'nın Şam'a haftada 4 gün seferleri var. Akşam saatlerinde yola çıkıp, yaklaşık 1 saat 45 dakika sonra Şam'a iniyorsunuz.
  Ayrıca Suriye Havayolları'nın seferleri de var.
  Şam Havalimani şehir merkezinden 30 kilometre uzakta yer alıyor. O nedenle taksi ile şehir merkezine gitme imkanınız var. Ancak bunun için 10 dolar ödemeniz gerekiyor.
  KARAYOLU.
  Suriye, Türkiye'nin sınır komşusu bir ülke olduğu için, özellikle, Gaziantep ve Hatay'dan karayoluyla da ülkeye gitmek mümkün.
  TREN
  Şam'a gidiş için bir başka yolculuk türü ise tren. Haydarpaşa'dan 1. sınıf yataklı vagonde gitmek için 30 saat gerekiyor. Ödemeniz gereken ücret ise, 35 dolar civarında.
  GAZİANTEP-HALEP
  Gaziantep'ten Suriye'nin ikinci büyük şehri olan Halep'e şehir merkezinden taksi tutarak bile gidebiliyorsunuz. 24 saat boyunca da otobüslerle gitme imkanınız var. Gaziantep Halep arasında bulunan Öncüpınar sınır kapısı, sürekli açık. Yol yaklaşık 45 dakika sürüyor.
  HATAY-LAZKİYE-HALEP
  Aynı şekilde Hatay'dan da otogar önünden Suriye taksilerine binerek, Yayladağ ya da Samandağ üzerinden de Suriye'ye gidebiliyorsunuz. Taksiler sizi 50 dolara eğer tek başınaysanız Lazkiye ya da Halep'e götürüyor.
  Hatay'dan yola çıktığınız zaman Yayladağ'da bulunan Hatay ile Suriye sınır kapısı Kesap arasındaki bölge, bol virajlı ve dar. O nedenle yavaş yavaş gidiyorsunuz. Türkiye Yayladağ sınır kapısı ile, Suriye sınır kapısı Kesap arasında 10 metre bile mesafe yok. İsterseniz bu sınır kapılarına kadar taksilerle gidip sınırı yürüyerek geçerek, Suriye sınır dışında bekleyen taksileri de kullanabilirsiniz. Biraz daha ekonomik olur ama yorucu olacağı kesin. En azından indi bindi problemleri nedeniyle.
  Suriye tarafına geçince, Lazkiye'ye, yani Suriye'nin üçüncü büyük şehrine, 1,5 saat süre sonunda karayoluyla gidiyorsunuz. Yol geniş, güzel ve manzaralı.
  Lazkiye'ye gitmek istemeyenler, Halep'de gidebilirler. Yine aynı yolu kullanarak, otobandan Halep'e gidiyorsunuz. Halep biraz daha uzak.
  Lazkiye otogarından da Halep'e çok uygun fiyatı dolmuş olarak çalışan taksiler bulabilirsiniz. İsterseniz otobüsü de tercih edebilirsiniz. Ancak Suriye'de otobüs yolculuğu biraz zor ve meşakkatli

  ideal1b.jpg

  ideal2.jpg

  LÜBNAN-SURİYE GİDİŞ

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'a ziyarete geldiniz. Bir de Şam'a gitmek istiyorsunuz. Çünkü karayoluyla gidiş 2 saat sürüyor. Bunu öğrendiniz. Ne yapacaksınız?
  Beyrut'tan Şam'a gitmek, İstanbul'dan Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmek gibi kolay ve zahmetsiz. Bunun için yapacağınız tek şey Beyrut otobüs garajına gitmek. Burada isterseniz 5 kişilik dolmuşlarla Şam'a gidebiliyorsunuz. Hem de kişi başı 7 dolar vererek, 3 saatte Şam'da oluyorsunuz.
  Diğer alternatif ise, tek başınıza Şam'a kadar giden dolmuşları tutabiliyorsunuz. Hem de 50 Dolar ücret ödeyerek. Böylece Beyrut'un dağlık kesimini, özellikle Bekaa Vadisi'ni, Şutura denilen sınır kasabanısı görme imkanınız oluyor. İstediğiniz yerde durma imkanınız da var.
  Beyrut'tan Şam'a gidiyorsanız sınırda fazla sorunla da karşılaşmıyorsunuz.
  Şam'dan Beyrut'a dönmek için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Ya sizi götüren araç şoförüyle anlaşırsınız. O sizi geri getirir. Ya da Şam'da yine otogagara giderseniz, Beyrut'a giden bir özel araç ya da dolmuş taksi rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de aynı fiyata

  LÜBNAN TARAFINDAN KARAYOLU GİRİŞİ.
  Sınırda pasaport işlemlerini bitirir bitirmez, hemen sonra 200 metre kadar ileride benzinci var. Benzin fiyatlari Suriye'de yaklaşık 500 bin lira civarında olduğu için, daha ucuza seyahat yapma imkanı var.
  ŞAM'A GİDİŞ.
  Lübnan sınırından itibaren Şam'a gitmek için 50 kilometre kalıyor. Bu da özel araçla sınırdan itibaren yaklaşık 40 dakika zaman gerektiriyor. Şam merkeze yaklaşınca, şehir merkezine gitmek için, Mezze semt girişine girilecek. Mezze Ana Caddesi'nden doğrudan geçip, yeni yapılan yoldan merkeze giriliyor.
  OTO İLE ŞAM'DA SEYAHAT ZOR!
  Kendi aracınızla Şam'a gidiyorsanız yapacağınız en akıllıca şey, aracınızı otoparka bırakmak. Çünkü Şam trafiği evlere şenlik. Yollar zaten yeterli değil. Özellikle şehir merkezinde saatlerce yollarda kalabilirsiniz.
  En iyisi aracınız park edip gideceğiniz yerlere taksi ile gitmek. Benzin fiyatları Türkiye'ye göre çok ucuz olduğu için, taksi ilk alternatif. İkinci alternatif ise, şehir merkezindeki turistik yerler birbirine çok yakın olduğu için, yürüyerek dolaşmak. Böylece şehri daha iyi tanıma imkanınız oluyor.

  OTOPARK ALTERNATİFİ; Şam Palas Oteli'nin karşısında bulunan otopark en ideali. Kapalı yeri de var. Aracınızı güvenle bırakabilirsiniz.
 2. yokolucu
  Emekli

  Resim çok hoşuma gitti tüm şehri görebiliyoruz.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Şam, Suriyenin başkenti ve ülkenin en modern en kalabalık şehridir. Şam a giderken görülecek en güzel yerlerden bazıları, Hamidiye çarşısı, Emevi camisi, Süleymaniye külliyesi ve Kasyon tepesini kesinlikle görün çünkü gün doğumu muhteşem görünüyor orası.
+ Yorum Gönder