+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Dubai palmiye adalası Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Dubai palmiye adalası Hakkında Bilgi
  Dubai palmiye adalası

  Birleşik Arap emirliklerin doğu kenti Dubai sürekli büyümekte ve su odaklı projeler geliştirmektedir. Tarihi merkezi ve hava alanı ile Palm Deira bu projelerin yerinde seçkin bir yeri vardır. Çünkü büyüklüğü tatil köyü yerleşimleri, komşuluk birimleri ve alışveriş merkezlerine olanak sunmaktadır. Palm Deira fonksiyonları ile Dubai kent merkezinin kalbi olacaktır.

  Merkez ada (Central İsland) içerdiği komşuluk birimleri, ticari akslar ile Palmiyenin gelişmesinde odak noktasıdır. Merkez ada Limanı, köprüleri, parkı, merkezi transit istasyonu ile toplanma ve dağılma odağı halindedir. Güney adası içerdiği merkez ve ulaşım odağı ile Merkez Adanın ufak bir hali gibidir. Kuzey adası ise daha az kentsel olup barınma alanlarını ve en büyük plajı kapsamaktadır.

  Palm Deira’nın üst kısmı dört farklı bölümden oluşmaktadır. Dış kabuğu oluşturan hilal kısmı (crescent) bir tarafından dalga kıranı diğer tarafta tekne bağlama alanlarını içermektedir. Bir bulvar üzerinde uzanan zemin katları yeme içme ve alışveriş birimleri, üst katları konut olan yüksek yapılarda hilalin üstünde yer almaktadır. Palmiyenin yaprakları (Fronds) suya ve plajlara direk açılan seçkin villaları içermektedir. Yapraklar arasında yer alan palmiyenin Omurgası (Spine) ulaşım, komşuluk birimleri hizmetleri, okul, dini yapılar, ve üç park alanı içermektedir. En üst kısımda yer alan, Palmiyenin Tacı (Crown) alışveriş merkezi, marinalar, plajlar, golf sahası ve resort oteller içermektedir.

  Korunmuş doğal enerji, kullanılan doğal ısıtma ve ışık sistemi, verimli altyapı, su kalitesini ve ekolojiyi koruma, rahat ve yürünebilir alanların oluşturulması kentsel tarsımda vizyonu oluşturan etmenlerdir. Şüphesiz yaşayanların oluşturacağı sinerji Palmiye’yi geleceğe taşımada önemli bir etken olacaktır. Yerleşimin ulaşım omurgası üzerinde planlanması hem çevreye gerekli saygıyı gösterecek hem de kritik ulaşım imkânları sağlayacaktır.

  İnsan yapısı ilk ada hazır


  Palm Jumeirah'ın yapraklarında 1400 villa, ağacın ana gövdesinde de 2 bin 500 dairenin yer aldığı 20 bina bulunuyor.
  Dubai'nin palmiye adası, yerleşimcilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. Adanın lüks evleri ilk sahiplerini bekliyor. Adalar bölgenin yeni turistik merkezi olacak


  AP - DUBAI - Arap Körfezi'nde inşa edilen suni palmiye adalar ilk yaşam belirtilerini kasım ayında verecek. Dubai'nin suni harikalarından ilki olan Palm Jumeirah'ın ilk yerleşimcileri, 30 Kasım'da adaya ayak basacak. Arap Körfezi üzerinde inşa edilen palmiye adalar; Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali ve Palm Deira, yatırımcı firma Nakheel'e göre 'dünyanın sekizinci harikası' olmaya aday İnşaatına 2002 yılında başlanan adaların ilki, 14 bin işçinin geceli gündüzlü uğraşlarının sonunda, ilk ev sahipleri ve misafirleri için kapılarını açıyor.

  Yoktan var edilen ada
  Dünyanın en geniş arazi ıslah projesi olan 31 km2'lik ada grubu Palm Jumeirah, milyonlarca ton kum ve taşın beş yıl boyunca Körfez'den ve taşocaklarından çıkarılmasının ürünü. Projeyi yürüten yatırımcı firma Nakheel, 30 Kasım'da adadan ev satın alan 4 bin kişinin evlerine geçebileceğini açıkladı. Palm Jumeirah, 2010 yılında tam olarak bittiğinde, 60 bin sakini, 32 otel ve onlarca alışveriş noktasındaki 50 bin çalışanı ile tam bir yerleşim merkezi haline gelecek.
  Palmiye adaya ulaşım ana karaya bağlı olan tek bir köprüyle sağlanıyor. Ancak Palm Jumeirah'a bu sene taşınacakları üç sene boyunca sürecek inşaat çalışmaları ve yoğun bir turist akını bekliyor.
  Tamamı yabancı olan ev sahiplerinin büyük bir kısmını Britanyalılar oluşturuyor. Üzerinde milyar dolarlık evler bulunan adadaki en pahalı evlerden biri de David Beckham'a ait. Dubai hükümeti, Palm Jumeirah'ı günde ortalama 20 bin kişi tarafından ziyaret edilecek bir turizm merkezi olarak görüyor. Palm Jumeirah'da inşa edilen süper lüks oteller de 2009 itibarıyla tamamlanmış olacak.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Palmiye Adaları aslında yapay halde takımadalar topluluğudur. Yapay olan takımadalar Palm Deyra, Palm Cumeyra, Palm Cebel Ali'dir.
+ Yorum Gönder