+ Yorum Gönder
Yurtdışı Tatil Yerleri ve Yurtdışı Tatil Forumunda Komotini Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Komotini Hakkında Bilgi
  Komotini ile ilgili bilgiler

  Gürcistan Yunanca adıyla Komotini İpsala çıkış kapısına yaklaşık 100 km uzaklıkta. Komotini’ye İstanbul’dan ulaşım oldukça kolay. Otobüs ile ulaşım tercih ederseniz yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Tabi gümrükte çok beklemezseniz.Metro Turizm otobüsleri günde 3 sefer yapıyor.Komotini’de otel fiyatları biraz pahalı. Vasat bir otelde geceliği 40 EUR oda bulabilirsiniz. Gümülcine’de Türk nüfusu oldukça fazla. Her yerde Türkçe konuşan birilerini bulmanız mümkün. Bu sebeple yabancılık çekmezsiniz. Yerlisi ise az da olsa İngilizce konuşuyor.Komotini’nin en işlek bölgesi ise Meydan. Meydan’da akşamları cafeler, barlar ve restauranlar olcukça hareketlidir. Gümülcine’de Üniversite bulunduğu için üniversiteli öğrencilerde bu bölgeye hareketlilik kazandırmış.Restauran, cafe ve barlarda fiyatlar makul sayılır. Örneğin restauranlarda makarna 4-8 EUR civarında ve doyurucu.Diğer fast foot tarzı restauranlarda ise fiyatlar hemen hemen Türkiye ile aynı. Meydanda krep yemenizi tavsiye ederim. Krep yapan bir kaç yer var ve krepin ve soslarının tadı oldukça güzel. Ama unutmayın kredi kartı ya da debit kart geçmiyor. Hemen hemen heryerde nakit geçerli. Cafelerde ise çay bulmanız çok zor hatta imkansız. Genellikle kahve tercih ediliyor ( hatta soğuk kahve ) Eğer içki kullanıyorsanız UZO rakıyı deneyin. UZO, su konulmadan sadece buz ile içiliyor ve bizim rakımızdan farkı biraz daha sert ve aroma tadı var. Ayrıca balık restauranlarında sunulan balıklar genellikle zeytinyağlı.

  Komotini ile ilgili bilgiler.jpg
  Eğer balık yiyeceksenız ve zeytinyağı sevmiyorsanız bunu belirtin. Çünkü balık gerçekten zeytinyağının içinde yüzüyorBurada alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyorum. Hem fiyatlar çok pahalı hemde kredi kartı çoğu mağazada geçmiyor.Ayrıca Komotini’de mağazalar, dükkanlar, bankalar, marketler saat 2.30a kadar çalışıyor. 2.30 dan sonra açık yer bulmanız imkansız. Pazar günleri ise süpermarketler bile kapalı.Bu bölgeye yerleşmeyi düşünüyorsanız ev kiralara merkeze uzaklığına göre değişiyor. Örneğin 15 dakika yürüme mesafesinde uzaklıkta bir evin kirası 400 EUR civarında. Yaklaşık 130 m2 olan bu daireleri kolay bulabilirsiniz Ağustos ve Eylül aylarında öğrencilerden çok talep olduğu için diğer aylarda ev sahibi ile pazarlık yapmanız mümkün. Eğer ev satın almayı düşünürseniz fiyatlar yüksek. 400 EUR kirası olan evin yaklaşık 200.000 EUR. Komotini merkezde deniz yok. En yakın deniz Fener’de var. Fener’deki beach clublar yaz aylarında oldukça kalabalık. Saat 2.30 dan sonra işten çıkan çalışanların bile bir kısmı denize girmek için Fener’e geliyor ve Fener Gümülcine’den 25 km uzaklıkta.Sigara kullananlar için fiyatlarıda yaziyim. Winston 2.40 EUR, Marlboro ise 3.30 EUR 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Komotini Yunanistanın Trakya bölgesinde yer almaktadır. Rodopi ilinin merkezidir. Nüfusu yaklaşık 67 bindir. Şehirde önemli miktarda Türk yaşamaktadır.
+ Yorum Gönder


komotini