+ Yorum Gönder
Yurtdışı Tatil Yerleri ve Yurtdışı Tatil Forumunda Milano Tatil Bilgileri Gezi Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Milano Tatil Bilgileri
  Milano Tatil Bilgileri


  YOLCULUK ÖNCESİ
  Lombardia Bölgesinin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehridir. Şöhretli mağazalarından gökdelenlerine kadar, kentsel heyecanın nabzının attığı mali ve ticari merkezidir.
  Şimdiye kadar bazı eski ve su götürmez bir şekilde önemli sanat ve mimarisinin evi olmuş Milano, sahip olduğu şöhretini, modernizm aşıklarına borçludur.
  Milano, ülkenin iletişim ve ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya'nın en modern kenti olan Milano'da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün, kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale, şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.
  Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, Piazza della Repubblica (30'dan fazla katlı) ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli gökdeleninin bulunduğu Piazza Duca d'Aosta'da caddelerinde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır.
  Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl onbinlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon'u gerilerde bırakan Milano'da Ortaçağ Avrupasının meşhur Lombardia'lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465 olan banka ve şubelerine bırakmıştır.
  Milano modanın en önemli merkezlerinden biridir. İtalya’nın bu önenli kenti futbol ve moda ile anılır , ama esas olarak ayrıntıların kentidir burası. Baktıkça keşfeder, keşfettikçe daha çok seversiniz. İnsanlar, çocuklar, binalar, saraylar, bahçeler, parklar keşfedilmeyi bekleyen ilginçliklerle ve sürprizlerle dolu. Milano size, ilk anda gördüklerinizden daha fazlasını verecektir.
  Saat Farkı:
  Milano, Türkiye’den bir saat geridedir.
  İklim:
  Milano’nun iklimi soğuk kışlar ve sıcak yazlarla karasal iklim özelliği göstermektedir. Aralık ve Şubat ayları arasında yağan kar şehre büyüleyici bir görünüm vermektedir. Şehir özellikle soğuk kış gecelerinde binaları yutar gibi içine alan bir sisle örtülmektedir. Kıyafet olarak yanınızda rahat ve hafif giysiler bulundurmanızda yarar var. Rahat ayakkabılar, akşam için kalın üstler ve bir yağmurluk da seyahatiniz esnasında çok işinize yarayacaktır.
  Aylara Göre Ortalama Sıcaklıklar
  Ocak: 1 °C
  Şubat: 4 °C
  Mart: 8.5 °C
  Nisan: 13.5 °C
  Mayıs: 17 °C
  Haziran: 22 °C
  Temmuz: 24.5 °C
  Ağustos: 23.5 °C
  Eylül: 19 °C
  Ekim: 14 °C
  Kasım: 7 °C
  Aralık: 3 °C
  Sağlık:
  Ülaaae giriş yapmadan önce herhangi bir koruyucu aşıya ihtiyaç yok. Ancak Avrupa Birliğine üye olmayan ülke vatandaşlarının sağlık hizmetlerinden indirimli olarak faydalanma olanağı olmadığından, seyahate çıkmadan önce sağlık ve seyahat sigortası yapılmasında fayda vardır.
  Türk Konsolosluğu:
  Via San Barnaba 30, 20122 - Milano
  Tel : +39 - 02 - 551 33 70 / Faks : +39 - 02 - 551 818 11
  E-mail :
  milanobk@tin.it
  Haberleşme:
  Türkiye’den Milano’yu ararken: 00 + 39 + 02 + numara
  Milano’dan Türkiye’yi ararken: 00 + 90 + şehir kodu + numara

  Ulaşım:
  Alitalia Hava Yolları Her gün saat 05.55’de direkt uçuyor.
  Türk Hava Yolları – Her gün saat 07.50’de direkt uçuyor.
  Yabancı havayollarının hemen hepsinin aktarmalı olarak Milano’ya uçuşları bulunmaktadır.
  Havaalanları:
  Milano’ya uçan uçaklar iki ayrı havaalanına inmektedir. Malpensa Havaalanı şehrin 48 km. kuzeybatısında yeralır ve Milano’nun en büyük havaalanıdır. Linate Havaalanı ise Milano’nun 7 km. doğusundadır ve şehre kolay ulaşımı sebebiyle İtalyan ve diğer Avrupalı işadamları tarafından daha çok tercih edilir. 1998 yılında birçok büyük havayolu şirketi Malpensa’ya taşınmış olmasına karşın Linate Havaalanı halen yılda 7 milyon yolcuya hizmet vermektedir.
  Malpensa Havaalanı > Milano şehir merkezi
  Tren (Malpensa Exspress) / Her 30 dakikada bir Malpensa’dan Cadorna İstasyonu’na gider / Milano Bovisa Politecnico ve Saronno Centro’da durur. / Hergün 07:45 - 21:45 / Süre ~ 40 dakika
  Malpensa Shuttle / 06:40 - 00:30 saatleri arasında her 20 dakikada bir, sonraki saatlerde uçak varış saatlerine göre Malpensa’dan Merkez İstasyona ya da Porta Galibaldi İstasyonuna gider.
  Air Pullman otobüs servisi / 05:20 - 21:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir, 21:00 - 00:15 saatleri arasında her 30 dakikada bir Malpensa’dan Merkez İstasyonuna, Fiera, Lampugnano ve Piazza Castello’ya gider. / Süre ~ 1 saat
  Taksi
  Malpensa > Linate
  Malpensa Shuttle / 08:00 - 21:30 saatleri arasında her 90 dakikada bir Malpensa’dan Linate Havaalanı’na gider / Süre ~ 70 dakika
  Air Pullman otobüs servisi / Günde 10 servis ile Malpensa’dan Linate’ye gider / Süre ~ 1 saat 15 dakika
  Linate > Milano şehir merkezi
  STAM Shuttle Service / 05:00 - 21:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir Merkez İstasyonuna gider / Süre ~ 15 - 30 dakika
  73 no.lu Otobüs / 05:30 - 00:50 saatleri arasında her 15 dakikada bir Piazza San Babila’ya gider
  Taksi / Süre ~ 30 dakika
  Dikkat! Yasak:
  İtalya’ya silah ve cephanelik, uyuşturucu madde, aaaaagrafik yayınlar, sahte para, soyu tükenmek üzere olan canlı türleri, bitkiler ve sebze ürünleri sokulması yasaktır.
  Bir yıl ve daha uzun süreden beri sahip olunan, tekrar satışı amaçlanmayan ve çok miktarda olmayan mobilya, hediyelik eşya, değerli aaaal objeler, elektronik eşyalar, antika, resim ve halılar vergi ve gümrüğe tabii olmak üzere ülaaae sokulabilir.
  İtalya’ya gümrüksüz olarak sokulabilecek ürünler şu şekilde sınırlandırılmıştır; 200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 2 litre şarap ve 1 litre alkol oranı %22’nin üzerinde içecek veya 2 litre hafif alkollü içecek veya şampanya; 50 gr. parfüm ve 250 ml. kolonya; 500 gram kahve veya 200 gram kahve ekstresi; 100 gram çay veya 40 gram çay ekstresi; değeri € 175’i geçmeyen hediyelik eşyalar.
  Aklınızda Bulunsun:
  İtalya’da standart elektrik voltajı 220V olduğundan Türkiye’den götürdüğünüz elektrikli cihazları rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  Milano seyahatiniz süresince herhangi bir eşyanız kaybolduğu takdirde aşağıdaki adreste bulunan kayıp eşya ofisine başuvurabilirsiniz;
  Ufficio Oggetti Rinvenuti, Via Friuli 30, Milano Tel : +39 - 02 - 546 52 99 / 546 81 18
  KENTİ GEZERKEN
  Kent İçi Ulaşım:
  Milano’da Azienda Transporti Milanesi (ATM) tarafından işletilen kapsamlı ve etkin bir ulaşım sistemi vardır. Entegre biletleme sistemi sayesinde metro, otobüs, tramvay ve troleybüsler arasında geçişli olarak tek bir biletle seyahat etmek mümkündür. € 0.80 tutarındaki bilet, 75 dakika içerisinde otobüs ve tramvaylarda limitsiz kullanım ve metroda da tek biniş hakkı sağlamaktadır.
  Metro sistemi kırmızı MM1, yeşil MM2 ve sarı MM3 olmak üzere üç hattan oluşmaktadır. Bu hatlar Duomo, Centrale FS, Loreto ve Cadorna’da kesişmektedir. Kullanılmadan önce otobüslerde ve metro istasyonlarında bulunan SITAM makinalarında onaylanması gereken biletler tek olarak ya da 10’luk karneler halinde tütün dükkanlarından, cafélerden ya da ana otobüs duraklarındaki otomatik bilet makinalarından satın alınabilir.

 2. tattanka
  Yeni Üye

  dereen merhaba milanoya gidicem yakında ama yazını yazıcıdan alıp fırsat buldukça dereenlemesine incelemek istiyorum eğer biyerlerde varsa word olarak bana atarmısın teşekkürler

+ Yorum Gönder


milano gezi rehberi,  milano şehir rehberi,  milano tatili