+ Yorum Gönder
Yurtdışı Tatil Yerleri ve Yurtdışı Tatil Forumunda Floransa'da Tatil Gezi Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Floransa'da Tatil Gezi Rehberi
  Floransa'da Tatil Gezi Rehberi  İtalya'nın sanat merkezi olarak adlandırılan bu şehirde, geçmişe ve bugüne ait bir çok şey bulacaksınız.

  Floransa (Firenze) entellektüellerin başkenti. Coğrafi olarak ülkenin yaklaşık tam ortasında, Arno Irmağı ile ikiye ayrılmış, Toskana'nın yuvarlak tepeleri ile çevrili olan Floransa'nın etkisinde kalmamak olanaksızdır.

  Burası, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dante, Machiavelli, Galileo ve Medici'lerin şehridir. Bankerler ve terziler şehri olan bu küçük şehir, Rönesans'ın doğduğu merkezdir.

  Floransa, yürüyerek gezilebilir. Ziyaretçiler, 384 basamaklı Santa Maria del Fiore Katedralini mutlaka görmelidirler. Katedral, Yüksek Gotik tonozlu yalın iç bölümü ve çevresindeki yapılar ile bilinmaktedir. Giotto tarafından inşa edilmiş Kilisenin çan kulesi, çok renkli mermerlerle yapılmıştır; Romanesk yeşil-ve-beyaz mermerli Vaftizhane, Cennet Kapısı olarak adlandırılan Doğu Kapısı ile meşhurdur.

  14. yüzyıla tarihlenen ve bir kapalı köprü olan Ponte Vecchio Fiorentina'nın sınır taşı konumundadır. Kuyumcu mağazaları 16. yüzyıldan beri köprünün her iki tarafında birer dizi oluşturmaktadırlar. Loggia della Signoria, eski saray ve Uffizi Müzesi ile cevrili Piazza della Signoria, Michelangelo'nun meşhur David (Davut Peygamber) heykelinin (orijinali komşu semtte bulunan Güzel Sanatlar Akademisindedir) de bulunduğu heykellerle donatılmış bir açık hava müzesi gibidir. Michelangelo ile aralarında Galileo'nun da bulunduğu 274 kişinin mezarı Santa Croce Kilisesindedir. Donatello, Giotto, Cimabue ve Brunelleschi tarafından yapılan çalışmaların bulunduğu yaklaşık 135m uzunluğundaki Kilise, Floransa'nın eski mahallelerinden birisinde bulunmaktadır.


  Floransa Hakkında

  M.Ö. 200 yılında Via Flaminia çevresinde ortaya çıkan Floransa, bugünkü Ponte Vecchio (Eski Köprü) yönünde Arno Irmağını aşarak gelişmesini sürdürmüştür. Fakat onun gücü 11. ve 12. yüzyıllara tarihlenmektedir.
  Florin temel alınarak ortaya çıkan para kuru ve Fiyorentina elbiselerinin ihracatının artması, varlıklı ve güçlü ticaret organizasyonlarının yükselmesi bu dönemde görülmüştür.

  Mali Güç

  Fiorentinalı bankerler açık gözlülük ve dürüstlikte bütün Avrupa'da meşhur olmuşlardı. 1262 yılında Fiorentinalı ve Avrupalı tüccarlara inanılmaz derecede cesaret veren döviz kuponları basmışlardır. En önemli yönetici bankerler Bardi Peruzzi'lerdi.

  Bu yıllarda Floransa'nın en gözde aileleri Pitti, Strozzi, Pazzi ve Medici'lerdi.

  Medici'ler

  Floransa'da iki yüzyıl hokum sürmüşlerdir. Bir banker olan Giovanni di Bicci, sanat patronlarının bu şöhretli hanedanlığının kurucusudur. Floransa'nın Büyük Tüccarı, Toprak Babası, Büyük Abi Cosimo, sanatçıları etrafında toplayan, zengin, aynı zamanda cömert bir kişiydi.

  Üstün zekanın bir dahisi olan Muhteşem Lorenzo, kabiliyetli bir şairdi. Platonik Akademiyi ve Laurentina Kütüphanesini kurmuştur. Onun ölümü ile Medici dönemi sona erer.

  Saltanat daha sonra genç nesile miras kalır. Meşhur en son Medici olan I. Ferdinando (1557-1609) 14 yaşında iken kardinal olmuştur.


  Floransa Tarihi Yerleri , Floransa Gezilecek Yerleri

  Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

  İtalya'nın Floransa kenti merkezinde bulunur. Meydanda Neptün havuzu ve havuzda da Neptün heykeli vardır.

  Meydan, adını önünde bulunduğu eski şehir yönetim merkezinden alır. Bu binanın girişinde, ünlü Davut heykeli 400 yıl boyunca durmuştur.

  Neptün Çeşmesi (Fontana del Nettuno)

  Floransa'nın merkezindeki en önemli meydan olan Signoria Meydanı'ndadır. Bu meydanın ortasında Neptün Havuzu bulunur. Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış Deniz Tanrısı Neptün'ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları vardır.

  1565 yılında Bartolomeo Ammannati tarafından yapılmıştır. İlk yapılmaya başladığında halk tarafından çok beğenilmemiş, hatta Michelangelo bile: "Ammanato, güzelim mermeri mahfetmişsin." demiştir. Ancak on yıl boyunca heykel üzerinde çalışan Ammanato ve o zamanlar yardımcısı olan geleceğin bazı ünlü heykeltraşları, işlerini bitirdiğinde çeşme çok görkemli ve modern bir hal almıştır. Dünya'da kendisinden sonra yapılan çoğu çeşmeye ilham kaynağı olmuştur.

  Ponte Vecchio

  Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa'nın en meşhur köprüsüdür. Nehrin en dar kısmında yer alan Ponte Vecchio 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Benzeri Bursa'da Irgandı Köprüsü'dür.

  II. Dünya Savaşı sırasında bir köprüler şehri olan Floransa'nın tüm köprüleri Almanlar tarafıdan bombalanarak yıkıldığı halde, bu köprü bombalanmamıştır.

  Santa Maria del Fiore

  Floransa'da görülmesi gereken ilk yerlerden bir tanesidir. Bu katedralin yapımında İtalya bayrağının renklerini simgeleyen kırmızı ve yeşil mermer kullanılmasıyla da oldukça dikkat çekmektedir.

  Çan Kulesi

  Bu kulenin yapımına 1334 yılında başlanmış ancak, projeyi hazırlayan Giotto'nin ölümünden sonra bu kule ancak 14. yüzyılın sonlarına doğru bitirilebilmiştir. Yapımında uğranan zaman aşımı, bu kulenin değişik dönemlere ait çizgiler taşımasında önemli rol oynamıştır.

  Galleria degli Uffizi

  1560 yılında yapılan galeri 15 yılda tamamlanmıştır. Bu galeri Floransa'nın sanat adına en önemli galerisidir. Burada Rönesans dönemi başta olmak üzere, bir çok dönemlere ait, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

  Pitti Sarayı

  Medici Ailesi'ni kıskanıp onlarla boy ölçüşmeye kalkan Luca Pitti'nin sarayı tamamlayamadan iflas etmesi ile kaderin bir cilvesi olarak sarayı Mediciler alır, tamamlar ve 16.yy. ikinci yarısında yerleşirler. Sarayda Medicilerin resim koleksiyonu bulunmakta. 2. sen_AY
  Devamlı Üye


  Floransa'da Tatil

  Floransa'da Tatil1.jpg

  Floransa'da Tatil2.jpg

  Floransa'da Tatil3.jpg  Grand Hotel Minerva Otel Fotoğrafları

  Grand Hotel Minerva Otel Fotoğrafları1.jpg

  grand-hotel-minerva-otel-foto-raflar-2.jpg


  Grand Hotel Minerva Otel Fotoğrafları3.jpg 3. sen_AY
  Devamlı Üye

  Hotel Brunelleschi Otel Fotoğrafları


  Floransa'da Tatil.1.jpg

  Floransa'da Tatil.2.jpg

  Floransa'da Tatil.3.jpg
 4. sen_AY
  Devamlı Üye

  Hotel Delle Nazioni Otel Fotoğrafları

  Floransa'da Tatil1.jpg

  Floransa'da Tatil2.jpg

  Floransa'da Tatil4.jpg

  Hotel Machivelli Palace Otel Fotoğrafları

  Hotel Machivelli Palace Otel Fotoğrafları1.jpg

  Hotel Machivelli Palace Otel Fotoğrafları2.jpg

  Hotel Machivelli Palace Otel Fotoğrafları3.jpg


+ Yorum Gönder