+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Danimarkada Yaşam Konusunu Okuyorsunuz..
 1. mbyblack
  Devamlı Üye

  Danimarkada Yaşam
  Danimarkada Yaşam


  Herkes için eşitlik ve özgürlük gibi demokratik ilkeler, bireyin ve ailenin kendisine en uygun hayatı oluşturabilmesi için iyi olanaklar sunar. Fakat demokratik ilkeler aynı zamanda bireyin hareket olanaklarına bazı çerçeveler de koyar. Bu çerçevelerin amacı, kimsenin adaletsizliğe maruz kalmamasıdır; veya kişilerin başka bir şekilde zarar görmesi engellenmek istenmektedir.

  Bu sözgelimi şunları içerir: toplum, bazı insanların cinsiyetinden, etnik kökeninden, deri renginden, inancından, cinsel tercihinden veya özürlü olmasından dolayı ayrımcılığa maruz kalmasını kabul edemez. Yukarılum, kimsenin şiddete veya organ sakatlığıyla sonuçlanan sünnete maruz kalmasını da kabul edemez. İnsanlar ve gruplar arasında karşılıklı saygı beslenmesi ve anlayış gösterilmesi, Danimarka toplumu için belirleyici olan önemdedir.
  Danimarka’nın bir refah toplumu olması, herkesin yeteneği ölçüsünde toplum için bir katkıda bulunmasını içerir – bu katkılar arasında eğitim görmek, çalışmak, vergi ödemek ile kişinin kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamak yer almaktadır. Buna karşılık, gerekli olduğu zamanlarda toplum yardım elini uzatabilir, ve toplum en güçsüzlere bakım işini üstlenebilir. Bu, herkesin ücretsiz doktor- ve hastane yardımı alma hakkına sahip oldukları ve yaşlılar ile özürlülerin gündelik hayatta özel destek alma hakkına sahip oldukları anlamına gelmektedir. Bu, şu anlama da gelir: bir işi olmayan kişiler, bir eğitim görmelerine veya iş piyasasına adım atmalarına yardım edebilecek, (yükümlükler ve haklardan oluşan) bir sistem içerisinde ekonomik destek alabilirler.

  Demokrasi, refah ve insanlar arasında karşılıklı saygıya dayalı bir toplumu korumak ve geliştirmek, -ister yeni isterse de eski yurttaş olalım- hepimiz için mücadele verilmesi gereken bir uğraştır.

  Danimarka’da sizin ve diğerlerinin bize eklediği çok katmanlılığın, beraberinde yenilik ve dinamizm getirdiğine inanmaktayız; ve bu yüzden biz, şu anda bir parçası olduğunuz topluma etkin olarak katılmanızı umut ediyoruz.
  Biz bu sözlerle size Danimarka’ya hoşgeldiniz diyoruz – ve bu ülkedeki yeni hayatınızda size başarılar diliyoruz.  2. Coğrafya ve halk

  Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi arasında -neredeyse her tarafı suyla çevrili- küçük, dümdüz ve dağları olmayan bir ülkedir. Ülke, bir yarımada olan Jylland ve 406 adadan oluşmaktadır. En büyük adalar Sjælland, Fyn, Lolland ve Bornholm’dur.

  Diğer adaların çoğu, ya çok az nüfusu olan ya da kimsenin oturmadığı çok küçük adalardır. Danimarka’daki bölgeler suyla çevrilidir ve bir çok bölge köprülerle birleştirilmiştir.
  Ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük şehir olan Kopenhag’tır ve Sjælland adasında bulunmaktadır. Jylland’daki en büyük şehirler Aarhus, Aalborg ve Esbjerg’dir; ve Fyn’ün en büyük şehri Odense’dir.
  Kraliyet Birliği

  Danimarka’dan bahsedildiği zaman çoğu kişinin aklına Jylland ve adalar gelir. Fakat Atlas Okyanusu’nda bulunan Grönland ve bir adalar grubu olan Faröyar adaları da, her ne kadar geniş özerklikleri olsa da, Danimarka Kraliyet Birliği’nin bir parçasıdır.
  Danimarka AB’ye* üyedir, ancak Grönland ve Faröyar adaları AB’nin dışında durmayı tercih etmişlerdir.
  İskandinavya’nın bir parçası

  Tıpkı İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda gibi İskandinavya’nın bir parçasıdır Danimarka. Danimarka’nın güney sınırında Almanya bulunmaktadır. Ayrıca Baltık Denizi’nin diğer tarafında bulunan Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya ile de yakın ilişkileri bulunmaktadır Danimarka’nın.
  % 5’i yabancı ülke yurttaşıdır

  Danimarka’da yaklaşık olarak 5,2 milyon insan yaşamaktadır. Her ne kadar çok değişik şiveler bulunsa da, herkes aynı dili, Danimarka dilini konuşmaktadır. Yaklaşık olarak 260 bin kişi -ya da nüfusun % 5’i- başka ülkelerin yurttaşıdır. Bu yurttaşlardan, yaklaşık olarak 80 bini İskandinavya, Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika ülkelerinin yurttaşıdır. Geri kalanları, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri yurttaşıdır – özellikle Türkiye, Pakistan, Irak, İran, Somali ve eski Yugoslavya yurttaşıdırlar.
  Bilgi toplumu

  Bugünkü Danimarka eğitime ve yenileşmeye ağırlık veren, ileri ölçüde sanayîleşmiş bir bilgi toplumudur. Ülkeye özgü başka bir özellik de, çevre konusundaki yüksek konumudur, ki bu durum kendisini çevre teknolojisi ve yel değirmenleri yapımındaki kapsamlı bir üretimle göstermektedir.
  Danimarka’nın çok büyük bir yurtdışı ticareti vardır; sanayî ihracatı ticaretin yaklaşık % 75’ini oluşturur ve tarım ürünleri toplam ihracatın neredeyse % 12’sini oluşturur.
  İyi yapılanmış kamu trafik ağı

  Danimarka’nın bir çok yolu, demiryolu ve oldukça iyi yapılandırılmış bir kamu ulaşım ağı bulunmaktadır. Ülkenin bir çok yerine, hemen hemen bütün saatlerde otobüs ve tren ile gidilebilinir. Ayrıca, köprülerin olmadığı yerlerde, ulaşım gemilerle sağlanabilir.

  Meslek oranına göre çalışanların dağılımı

  Danimarka’da toplam olarak 2,8 milyon kişi iş piyasasındadır. Aşağıdaki mesleklere göre dağılım şöyledir:

  danimarkadayasam.jpg


  bisikletlerulkesi.jpg

  Bisikletlilerin ülkesi

  Danimarka, dünyada bisiklet kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasındadır. İşe gitme ve işten çıkış saatlerinde, şehirlerde sıra sıra bisikletli görmek mümkündür – çoğu bisikletin arkasında çocuklar olduğu halde – bisikletliler işe veya çocuk bakım kurumlarına ya gitmekteler veya gelmekteler.
  Bir çok yerde trafik, bisikletlilere uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Bisiklet yolları ve levhalarla, araba sürücülerine karşıdan karşıya geçen bisikletlilere dikkat etmeleri gerektiği anımsatılır.
 2. kaderinsesi
  Yeni Üye

  LÜTFENNNN OKUYUN NEOLUR YARDIMCI OLUN BANA. LÜTFENNNNNNN

  mbyblack selam. ben danimarkada boşanmayla alakalı daha net bir bilgi arıyorum bu benim için çok önemli bana anlatılan dogrumu öncelikle bunu sormak istiyorum. bana anlatılan şöyle: bir karı koca düüşünün birde çocukları var 15 yaşında. bayan 3 yıldır ayrı eşinden. bi kaç ay önce başvurdu boşanmak için. bana söledigi burada türkiyedeki gibi mahkeme olmuyo hakim karşısına çıkılmıyor bir sosyal kurum gibi bi yerde boşanma oluyor dedi. ve başvuruyosun bekliyorsun itiraz olmasa 6 8 ay sora boşuyor itiraz olursa 10 ay kadar sürüyor dedi. bu bana pek inandırı gelmedi açıkcası. neden o kadar sürüyorki ve neden bir mahkeme olmuyor sadece başvurup beklenirmi hiç bir kimse çagırıp iki tarafıda sormuyormu bir dava olmuyormu bunu merak ediyorum.arada çocuk var ama kadın boşanmak istiyor adam vurdumduymaz kalsa bile o kadar sürermi boşanmak. birde gerçekten hiç mahkeme yada dava görülmüyormu birilerinin karşısına çıkılmıyormu danimarkada.en çok onu merak ediyorum mahkeme ve hakim olmuyormu nasıl işliyor boşanmalar .bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim ögrenmen benim açımdan çok önemli kandırılıyormuyum düşüncesi içime oturmuş durumda kemiriyor içimi :(((. lütfennnnnnn yardımcı ol bu konuda ne kadar sürer böle bir boşanma
 3. Ziyaretçi
  Boşanma neticesinde 9 yaşındaki çocuğunuzun velayetinin, çocuğunuz bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine daha çok yardımcı olacağı için anneye verilmesi esastır. Ancak baba bunu aksini ciddi delillerle ispatlarsa çocuğun velayeti babaya verilir.
 4. Ziyaretçi
  almanya oturumu olan bir insan danimarkada hangi sartlarda calisir ve hangi sartlarda is kurar

 5. Ziyaretçi
  Merhaba.Ben Danimarka da Danimarkalı bir adamla evlendim.Ama istanbulda yaşıyoruz eşimle.İşimiz ve ikametimiz istanbulda.Bir yaşında oğlumuz var.İstanbulda doğum yaptım.Sadece türk pasaportu var.Boşanabiliriz.Fakat nerde dava açılırsa ve hangi ülkenin kurallarına göre boşanma haklar ve velayet gerçekleşir? Özellikle çocuğu ben almak istiyorum. Ama oranın yasalarını bilmediğim için babaya da verebilirlermi diye korkuyorum. , .Ben boşanmak istemiyorum ve çocuğu ona vermek istemiyorum.

 6. Harbikız
  Devamlı Üye
  Bir avukatla temasa geçerek talepleriniz doğrultusunda boşanma davası açmanız, yapacağınız en doğru şey olacaktır. Şimdiden bu söylediklerinizi alırsınız yada alamazsınız demek doğru olmaz. Avukatınızla görüşerek en doğru yolu izleyin. Yalnız başınıza davayı yürütmeye çalışmayın.

 7. Ziyaretçi
  Slm ben bir anneyim 28 yasindayim 3sene once evlendim bir cocugumuz var anlasamadik ve ayrildim dorun ondan sonra basladi zatem eski esim kendisi sorunlu olan bir insan ikidebir kapima dayanip oglumu istiyor ve bazen vermiyorum bazen veriyorum guvenmedigimden dolayi benim burdaki sorum su danimarkada benin hakkin nedir kime basvurmak gerekir cunku burda polisde birsey yapamiyor onda kim bana yardim ede bilir

 8. Serap Yaman
  Timin Cadısı
  Size yardım edecek ve yardım etmek zorunda olan türk konsoloslarımız var, yol gösterecek gerekirse avukat tutacak ve hertürlü hakkınızı savunamak zorunda olan elçiliklerimiz var.. Almanya, Hollanda ve Mısırda kısada olsa görevlerim oldu, Bize başvuran her türk vatandaşına sorunlarını çözünceye kadar ilgiliydik, ordaki görevleri zaten budur..

+ Yorum Gönder


danimarkada yaşam,  danimarkada yaşamak,  danimarka da yaşam,  danimarkada yaşam şartları,  danimarkada yasam,  danimarka yaşam şartları