+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Kibris'ta Egitim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kibris'ta Egitim
  Kibris'ta Eğitim

  Kibris'ta egitim için gelmek isteyen ögrencilere sitemizden bilgiler veriyoruz, genel olarak ögrenmek istedikleriniz, Kibris'ta nerde hangi üniversiteler var, ögrenciler nerede kalabilirler, ögrenci yurtlari ve kiralik evler. Okullarin Egitim kalitesi, barindirdiklari özellikler, ögrenci aktiviteleri ve ögrenciler için düzenlenen etkinliklerle ilgili bilgiler veriyoruz.
  Kibris'ta su anda mevcut 6 üniversite vardir, bu üniversitelerde egitim bölümlere göre genel olarak ingilizcedir. Alaninda profesör olan egitmenlerle kaliteli egitim verilmektedir. güneyde bulunan üniversitelere ise kayit yaptirma imkani verilmektedir. isteyen ögrenciler güneye geçebilecek gerekli özelliklere sahip olan ögrenciler buradaki Kibris üniversitelerine de kayit yaptirabilirler.

  Kibris'in en büyük ve en eski olan üniversitesi Magosa'daki Dogu Akdeniz Üniversitesi, nsaati devam eden ve ilk ögrencileriyle egitime baslayan Orta Dogu Teknik Üniversitesi - Kibris Kampüsü, Lefkosa'da Uluslararasi Kibris Üniversitesi, Yakin Dogu Üniversitesi, Girne'deki Girne Amerikan Üniversitesi, ve Lefke'deki Lefke Avrupa Üniversitesi vardir. Güneyde ise Kibris Üniversitesi ile kaliteli egitim vermektedir.

  Kibris'a Nasil Gelinir ?
  Kibris'a gelmenin en kolay yolu uçak iledir. Eger Kuzey Kibris'a gelmek istiyorsaniz Turk Hava Yollari, Kibris Turk Hava Yollari ve simdide Atlasjet ve Pegasus hava yollari sayesinde adaya ulasabilirsiniz. Bu hava yolu sirketleri tarifeli seferleriyle Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya veya Adana'dan Uçak kadirabiliyorlar. Eger güney Kibris'a gelmek istiyorsaniz Avrupa birligi ülkeleri ve dünyanin diger ülkelerinden direk uçuslar mevcuttur.
 2. Ziyaretçi

  Kıbrıs'ta Eğitim Nasıldır ?


  Üniversite öğrencileri için tercih sürecinde yarın son gün! Kimileri tercihlerini çoktan yaptı bile kimileri de son anı bekliyor. Son yıllarda üniversite tercihlerinde devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversiteleri de öne çıkıyor. Bunun en başarılı örneklerinden bir tanesi de Kıbrıs… Her yıl öğrenci sayısını arttırarak eğitim adası olma yolunda ilerleyen Kıbrıs, yurtdışı eğitim konusunda en çok tercih edilen ülkelerden biri haline geldi. Yavru vatanda öğrenci olmak nasıl? Üniversiteleri, yurtları, hocaları, insanları, havası ve suyu ile Kıbrıs’ı masaya yatırdık… Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencilerinden; Uluslararası İlişkiler mezunu Pembe Çelik, İnşaat mühendisliği son sınıf öğrencisi Hamza Karadağ ve Gazetecilik son sınıf öğrencisi Mehmet Ali Yavuz ile Kıbrıs hakkında sorularımızı sorduk.

  Mehmet Ali Yavuz, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi son sınıf öğrencisi Kıbrıs’ta öğrenci tercih yapmasının sebebini bizlere şöyle anlattı: “Kıbrıs’a gitmeden önce, bu coğrafyayla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Akdeniz’de bir ada olduğunu biliyordum sadece. Üniversite sonucunda Türkiye’de arkeoloji, tarih gibi bölümler geliyordu ancak iletişim, kültür yönetimi gibi bölümler hep ilgimi çektiği için gazetecilik okuma kararı verdim” dedi.

  KIBRIS'TA BURS VERME ORANLARI SON ZAMANLARA ARTIŞTA

  Yavuz, Kıbrıs kültürünün Türkiye kültüründen çok farklı olduğunu, Kıbrıs’ın çok büyük bir plato içerisinde yer aldığını, küçük bir ada ülkesi olma dolayısıyla müzik, resim, tiyatro, şiir gibi sanatın tüm kollarıyla ilgilenen insanları görebilmenin mümkün olduğunu söyledi.

  Kıbrıs’ın ekonomik koşulları ve barınma konusunda Türkiye’ye göre biraz pahalı olduğunu ama büyük bir uçurum olmadığını ifade eden Yılmaz, barınma olanakları konusunda ise yurtların daha uygun, ev kiralarının pahalı olduğunu ifade etti.

  Son zamanlarda burs olanaklarının da fazlalaştığına dikkat çeken Mehmet Ali Yavuz, okullarda asistan olarak çalışma imkânı sağlandığını belirtti.

  Mehmet Ali Yavuz Kıbrıs’taki eğitimdeki başarısı konusunda ise, “Başarıda üniversitenin payının yüzde 20 iken, bireysel payının yüzde 80’dir” diyerek öğrencilerin bireysel başarılarının kendi elinde olduğunu savundu.

  Yavuz Kıbrıs’ı tercih edecek öğrencileri ise şöyle uyarıda bulundu: “Kıbrıs’ta eğitim almak isteyenlerin ne amaçla oraya gittiklerini iki kere düşünmeleri gerekiyor. Kıbrıs’ın büyük bir bireysel gelişim platosu olduğunu ve öğrencilerin bu bağlamda bu coğrafyanın değerini çok iyi bilmelerini umut ediyorum” dedi.

  KIBRIS'TA OKUMAK EKONOMİK YÖNDEN SON DERECE MAKUL

  İnşaat mühendisliği mezunu Hamza Karadağ ise Kıbrıs’ta öğrenci olmayı şöyle tanımlıyor;

  “Kıbrıs’ ta öğrenci olmak kimi zaman özgür olmak, eğitim adasında yeni eğlenceli icatlar bulmak, kimi zaman da duygusal olup geride denizin diğer tarafında bıraktıklarının (ailen, arkadaşların vs..) özlemiyle, onların değerlerine yeni anlamlar kattığın bir duygu aslında.. Kıbrıs’ı bir tanıdığım sayesinde tercih ettim. Eğer yine bir tercih yapacak olsam Kıbrıs’ı gözüm kırpmadan tekrar tercih ederim.”

  Karadağ, üniversite eğitimi boyunca ilk 2 yıl okuldaki kampus yurtlarından yararlandığını, daha sonra ise aynı yurtta 3 yıl boyunca kat görevlisi olarak çalışarak yurt parasını kendisinin kazandığı ifade etti. Karadağ aynı zamanda asistanlık, kat görevlisi gibi ek işler yaparak öğrencilerin okul harçlıklarını çıkarabileceklerini söyledi.

  Kıbrıs’ta okumak isteyenlere Kıbrıs ile ilgili kötü cümleleri kulak ardı etmeleri gerektiği uyarısında bulunan Karadağ, şunları söyledi: “Para ile okunmaz cümlesini silin aklınızdan. Çünkü okulun verdiği burslar, devletin sağlamış olduğu burslar Kıbrıs’ta okumayı son derece makul kılıyor.”

  Kıbrıs’ın eğitim konusunda da oldukça başarılı sıralara yükseldiğini söyleyen Hamza Karadağ, özellikle Mühendislik Fakültesi’nin oldukça önemli başarılar elde ettiğini, laboratuar ve ekipmanları ile sektör için tam manasıyla iyi eğitilmiş inşaat mühendisleri yetiştirdiğine dikkat çekti.

+ Yorum Gönder