+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Hollanda'da Eğitim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Hollanda'da Eğitim
  Hollanda'da Eğitim  Hollanda’da eğitim İngiltere’ye kıyasla fazla pahalı değildir.

  Hollanda’da eğitim İngiltere’ye kıyasla fazla pahalı değildir. 1998 / 99 eğitim yılı rakamlarına göre yıllık harçlar 1.250 Euro civarındadır.

  Eğitim harçları bakımından yabanci öğrenciler Avrupa Birliği vatandaşı olup olmamasına göre ayrı değerlendirir. Avrupa Birliği vatandaşı olanlar Hollanda’da harçlardan muaf olabilirler.


  Hollanda Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı
  Hollanda eğitim sistemi hakkında temel bilgiler TurkStudent'te! Hollanda yüksek öğretim sistemi kurumsal olarak üniversiteler ve meslek yüksek okullarından(Hogescholen) oluşur.

  Hollanda’da üniversitelerin kuruluş tarihi 15. yüzyılın sonlarına dayanır. Son zamanlarda özellikle 1950’li yıllarda devlet tarafından yapılan büyük yardımlar sonucu üniversitelerde gözle görülür olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Yüksek öğretim kurumları hızla artırılmış ve 1984 yılında Acık Öğretim (Open universiteit-OU) diye adlandırılan eğitim kurumları ile üniversite okumak hemen herkes için mümkün hale getirilmiştir. Yeni açılan Açık Öğretim Fakülteleri(Open universiteit-OU), Üniversiteler(Universiteit) ve Meslek Yüksek okulları (Hogescholen) ile öğrencilere eğitim için geniş imkanlar sunulmaktadır. Üniversitelerde uluslararası üniversite eğitimi (Internationaal inderwijs-IO) adı altında bir sistemle bazı bölümler İngilizce olarak öğretilmektedir. Hollanda devleti üniversiteler için ayrılan kaynaklar bakımından Avrupa’da ilk sıralarda yer alır.

  Hollanda yüksek öğretim sistemi kurumsal olarak üniversiteler ve meslek yüksek okullarından(Hogescholen) oluşur.

  Yüksek Okullar
  Üniversite:
  Hollanda’da toplam 13 üniversite mevcuttur. En eski üniversite 1575 yılında kurulan Leiden Üniversitesidir. Yaklaşık 25.000 ögrenci ile en büyük üniversiteler Amsterdam ve Utrecht’tir. Üniversitelerde daha çok akademik kariyer için eğitim verilir. Verilen dersler(Wetenschappelijk onderwijs-WO) genelde teorik ağırlıklıdır.

  HBO-Yüksek Meslek Okulları (Hoger beroepsonderwijs)
  HBO’lar öğrencileri daha çok mesleki bakımdan eğitirler. Toplam 13 üniversite olmasına karşın ülkede yaklaşık 65 HBO (Yüksek Meslek Okulu) mevcuttur. HBO’larda mesleki eğitimin yanında teori eğitimi de verilir. Bu yüzden üniversiteler ve HBO’lar birbirlerine yaklaşmaktadırlar. HBO’dan alınan bir diploma aynı zamanda üniversitelerde de geçerlidir. Böylelikle yatay geçişler sorunsuzdur. Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler HBO’ları da denemeyi ihmal etmemelidirler. Başvurunuzu yapmadan önce HBO’dan okumak istediğiniz bölümün okulda olup olmadığını öğrenin. HBO’ların iş dünyasının gereksinimlerine göre biçimlendirilmesi mümkündür.

  Açık Öğretim Üniversitesi
  1984 yılından beri eğitim vermektedir. Açık Öğretim Üniversitesi (Open universiteit-OU) daha çok değişik sebeplerden dolayı full-time eğitim alamayan ve eğitimini kendi hazırladığı plana göre yapabilen kişiler için düşünülmüştür. 18 yaşından büyük herkes bu okullara herhangi bir şart koşulmaksızın kaydını yaptırabilir. Derslere katılma zorunluluğu yoktur. Bu okullarda üniversitelerde sunulan bölümlerin çoğu gösterilmektedir. Diplomalar bütün üniversitelerce tanınır. Öğrenciler okullar tarafından belirlenen belirli bir ücret ödemelidirler.

  Uluslararası Eğitim Programları (Internationaal inderwijs-IO)
  Hollanda Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için normal eğitim programları yanında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dilleri ile eğitim görme imkanı oluşturulmuştur. Bu programlar, en az 2 yıl başarıyla üniversite okumuş adaylar tarafından ziyaret edilebilir ve eğitim çerçevesinde Master, Doktora ve Post-Doc-Programları yer alır.
  Böyle okullar tarafından verilen diplomalar her üniversite tarafından tanınmaktadır.

  Yüksek Öğretim Sistemi
  Doctoraalprogramma’s (Ön Lisans Eğitimi)
  Hollanda’da yeni çıkan bir kanuna göre bir akademik yıl öğrencinin toplaması gereken krediler ile belirlenir. Bir haftada alınan 40 saatlik ders karşılığında öğrenci bir kredi puanı kazanır. Bir akademik yıl 42 hafta sürdüğünden 42 kredi puanı toplanabilir. Eğitimini 4 yılda bitirmek isteyen öğrenciler 168 kredi puanı toplamak zorundadırlar. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bazı bölümleri bitirebilmek için 252 kredi puanına ihtiyaç vardır.

  Doctoraalprogramma’ların ilk yılı( Propaedeuse) bitirildikten sonra öğrenciler Propaedeutisch Examen denen bir sınava tabi tutulurlar. Bu yıldan sonra eğitimlerine Hollanda’da devam etmek isteyen öğrenciler okuyacakları üniversite ile kontağa geçip önceden şartlar hakkında bilgi edinmelidirler. En az dört yıl süren bu eğitimin sonunda öğrenciler Doctoral Examen sınavı ile birlikte 60 sayfalık bir tez (Scriptie) yazmak zorundadırlar. Doctoral Examen doktora (doctorandus) yapabilmek için şart koşulan belgedir.

  Post-doctorale Programma’s ( Lisansüstü Eğitimi)
  Doktora yaklaşık dört yıl sürer. Doktora öğrencisi kendisine verilen bir konu hakkında bilimsel araştırmalar yapar. Üniversitelerde asistent ( Assistent in opleiding-AIO) olarak görev alabilirler. Doktora tezleri (Proefschrift) öğrencilerin isteği üzere başka dillerde de yazılabilir. Tezlerin savunması dekanlığın toplantısında yapılır.

  HBO –Meslek Yüksek Okulları
  Üniversitelerde de olduğu gibi öğrenciler kredi puanları toplamak zorundadırlar. Dört yıllık bir eğitim için toplanması gereken kredi puanı 168 dır. HBO’larda eğitim iki bölüme ayrılır. İlk bölüm bir yıllık (Propaedeuse) olup sonunda bir sınav yapılır. İkinci bölüm üç yıl süren ve içinde değişik stajlar da barındıran Hoofdfase’dir. Hoofdfase bölümünde öğrenciler daha çok alanları ile ilgili pratik bilgileri öğrenmeye başlarlar. Üçüncü yılda stajlara başlanır. Öğreniciler yaptıkları stajlar hakkında belirli aralıklarla yazılar yazarlar. HBO eğitiminden sonra yapılan bitirme sınavı (Getuigschrift van het afsluitend examen) sonucu Bachelor adını taşıyan bir diploma verilir.

  Post-HBO-Programları
  Mezun olanlar için üniversitelerde de olduğu gibi eğitime devam imkanı verilmektedir. Ancak doktora yapmak isteyen öğrenciler üniversitelere geçiş yapmak zorundadırlar. HBO mezunları için HBO’lar tarafından düzenlenen programlar genel olarak önde gelen firmalar tarafından desteklenir. Bu yüzden verilen eğitim daha çok mesleki ağırlıklıdır.

  Hollanda’da alınacak eğitimin başka ülkelerdeki tanınırlılığı hakkında bilgi edinmek için Netherlands Organisation fir International Cooperation-NUFFIC bürosundan broşür isteyebilişiniz.
 2. Börtecine
  Devamlı Üye

  Hollanda Üniversite Kabul Şartları

  Hollanda'da üniversitelerin kabul şartlarıyla ilgili bilgiler ve açıklamaları aşağıda veriyoruz.

  Üniversiteler
  Yurt dişi eğitimi için her ülkede olduğu gibi kayıt işlemlerine en az bir yıl önceden başlamakta yarar vardır. Üniversiteye okumaya ilk olarak Hollanda’da başlamak isteyen yabanci öğrenciler başvurularını Hollanda’nın Groningen şehrinde bulunan Centraal bureau voor Aanmelding en Plaatsing-CBAP bürosuna gönderebilirler. Ancak üniversitelere yapılan direkt başvurular daha etkilidir. Üniversiteler ve CBAP büroları için son başvuru tarihi 1 Aralıktır.

  Yeterli bilgi toplamak için NUFFIC denen kuruluştan broşürler isteyin veya ülkenizde bulunan Hollanda Büyükelçiliği ile kontağa geçin. En garantilisi başvurunuz için gerekli şartları üniversitelerin İnternet adresinden veya posta yolu ile yazışarak öğrenmektir.

  Hollanda’da kayıt için gereken şartlar hemen her üniversitede aynıdır. Kayıt için sadece lise diploması ve ÖSS sonuç belgesi yetmemektedir. Herhangi bir bölüm okumak isteyen bir öğrencinin lisede bazı dersleri almış olması da gerekmektedir.
  - Teoloji ve Filoloji için:
  Latince ve Yunanca
  - Tıp, Eczacılık ve Biyoloji vs.:
  Fizik ve Kimya
  - Fen Bilimleri, Mühendislik ve Matematik:
  Matematik ve Fizik
  - İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler:
  Matematik

  Lisede bu derslerin alındığını ispat etmek için lisedeki karneler hazır tutulmalıdır. Öngörülen dersleri lisede aldıklarını ispat edebilen öğrenciler ilk akademik yılın sonunda yapılan Propedeudisch examen sınavına girmeye hak kazanırlar. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak üniversitelerde kayıt işlemlerinde dil sınavı zorunluluğu yoktur. Bazı üniversiteler buna rağmen herhangi bir dil sınav sonucu isteyebilir. Ancak her halükarda iyi bir Flemenkce bilgisi sorunsuz bir eğitim için şarttır. Başvurmak istediğiniz okul ile kontağa geçip okula özel şartları öğrenebilirsiniz. Üniversite ile yazışmalarınızı İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde yapabilirsiniz. Şüphesiz Flemenkce yapılan yazılar daha iyi etki bırakır.

  Gerekli Başlıca Belgeler
  - Lise diploması
  - Üniversiteden alınacak not çizelgesi ve yapılan sınavlar hakkında belgeler (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
  - Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
  - Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
  - Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez.)
  - ÖSS sonuç belgesi
  - Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
  - Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

  HBO - Meslek Yüksek Okulları
  Yeni çıkan üniversiteler ile ilgili devlet kanunu(WHW) ile kayıt şartları hemen hemen her HBO’nda aşağıdaki şekilde aynı hale getirilmiştir:

  - Lise diplomasi
  - Üniversiteden alınacak not çizelgesi (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
  - Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
  - Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
  - Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez)
  - ÖSS sonuç belgesi
  - Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
  - Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

  Bazı bölümlerde yaşanan yoğun talep sonucu 1997 yılında bu bölümlere girmek isteyen öğrencilere bir not sınırlaması getirilmiştir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği okumak için yüksek lise not ortalaması istenebilmektedir. Talep fazla olmadığı zaman not sınırlarının altında notlara sahip olan öğrenciler de kabul edilebilirler. Hangi bölümlere not sınırlaması uygulandığını ve hangi notların istendiği öğrenmek için:
  Informatie Beheer Groep-IGB in Groningen

  Dil Sınavı
  Hollandacayı INTT (Flemenkce Enstitüsü) kurslarında veya diğer çeşitli dil kurslarında öğrenebilirsiniz. Başlangıç kurslarında ders dili İngilizce ve Hollandaca’dır. Diğer kurslarda yalnızca Hollandaca ders verilir. Her iki ayda bir yeni kurslar baslar. Kurs baslgangıcından en az iki ay önce kayıt için başvurmak gerekmektedir. Bu yoğun kurslar, bir an önce dili geliştirip toplumsal hayata girmenizde önemli rol oynar.

  Dil kurslarına katılan öğrencilerin çoğu aynı zamanda üniversiteye devam etmektedir. Üniversitelerdeki Yabanci Ögrenci İşlerinden her yıl Hollanda’da bulunan dil kurslarını tanıtmak için (Non-university language courses in the Netherlands) broşürler dağıtılır.

 3. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollanda'da Akademik Yıl


  Okullara göre akademik yıl semester ( 21 haftalık iki bölüm) veya trisemester( 14 haftalık üç bölüm) olarak düzenlenir.

  Bir akademik yıl 1 Eylül’de başlayıp 31 Ağustos’ta biter. Okullara göre akademik yıl semester ( 21 haftalık iki bölüm) veya trisemester( 14 haftalık üç bölüm) olarak düzenlenir. Bütün okullar sadece Eylül ayında öğrenime başlarlar.


  Hollanda'da Ulaşım Şartları
  Hollanda’da ulaşım göreceli olarak ucuzdur.

  Hollanda’da ulaşım göreceli olarak ucuzdur. İndirimli yıllık kartlarla ögrenci gayet uygun bir fiyata seyahat edebilir. Daha ayrıntılı bilgi için üniversitelerdeki ögrenci işleri ile kontağa geçilebilir. Şehirlerde öğrenciler tarafından en çok kullanılan ulaşım aracı bisiklettir.

 4. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollanda'da Askerlik Tecili

  Hollanda'da askerlik işlemleri ile ilgili ayrıntılı açıklamalar burada

  T.C. LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ EĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ

  Jan Evertstraat l5, 25l4 BS DEN HAAG / HOLLANDA
  Tel: 070-363 03 7l / Fax: 070-363 04 86  Hollanda'daki öğrenci vatandaşlarımızın askerlik ve pasaport işlemleri için "Öğrenci Belgesi" almak üzere T.C. Lahey Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine başvurduklarında, vermeleri gereken Belgelerin listesidir.

  ORTA ÖĞRENİMDEKİ ÖĞRENCİLERDEN İLK BAŞVURULARINDA İSTENEN BELGELER:

  (VSO, lVBO, VBO, MAVO, VMBO, HAVO, KMBO, MBO, SBO(Bol-Bbl) , VWO)  1- Öğrenci Durum Belgesi (eksiksiz olarak doldurup imzalayınız);
  2- Okul belgesinin aslı ve yeminli tercüman tarafından tasdikli Türkçe'ye tercümesi;
  3- Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi;
  4- 2 adet fotoğraf;
  5- Babanızın veya annenizin oturum kartının fotokopisi;
  6- Pasaportunuzun resimli sayfası ile veriliş tarihini, süresini ve numarasını gösteren (2., 3. ve 4.) sayfalarının fotokopileri  YÜKSEK ÖĞRENİMDEKİ ÖĞRENCİLERDEN İLK BAŞVURULARINDA İSTENEN BELGELER:

  (WO, HBO)

  1- Milli Eğitim Bakanlığına yönelik Başvuru Dilekçesi (eksiksiz doldurup imzalayınız);
  2- Öğrenci Durum Belgesi (eksiksiz doldurup imzalayınız);
  3- Okul belgesinin aslı ve yeminli tercüman tarafından tasdikli Türkçe'ye tercümesi ve bunların birer adet fotokopisi;
  4- Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopileri;
  5- 8 adet fotoğraf;
  6- Son mezun oldu_unuz okuldan aldığınız diplomanızın tasdikli 2 adet fotokopisi;
  7- Babanızın veya annenizin oturum kartının fotokopisi ;
  8- Pasaportunuzun resimli sayfası ile veriliş tarihini, süresini ve numarasını gösteren (2., 3. ve 4.) sayfalarının fotokopileri  İKİNCİ VE DAHA SONRAKİ BAŞVURULAR İÇİN İSTENEN BELGELER:

  (VSO, lVBO, VBO, MAVO, VMBO, HAVO, KMBO, MBO, SBO(Bol-Bbl), VWO, WO, HBO)

  1- Öğrenci Durum Belgesi (eksiksiz olarak doldurup imzalayınız);
  2- Okul belgesinin aslı  ÖNEMLİ NOT: Öğrenci veya işçi olup, Hollanda'da doğan veya 18 yaşından önce Hollanda'ya gelmiş olan çifte vatandaşlarımızın askerlik ertelemeleri, talepleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere 38 yaş sonuna kadar yapılmaktadır. Bunun için, bağlı bulunduğunuz Başkonsolosluğa başvurabilirsiniz.


 5. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollanda Üniversiteleri

  Başlıca Hollanda üniversitelerinin bölüm ayrımı yapılmamış bir listesi

  Heerlen - Open Universiteit (OU)
  Postbus 2960 NL-6401 DL Heerlen
  http://www.ouh.nl
  Telefon: (0031-45) 5762888  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)
  Postbus 9102 NL-6500 HC Nijmegen
  http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345  Rijksuniversiteit Groningen (RUG)
  Postbus 72 NL-9700 AB Groningen
  http://www.rug.nl
  Mail: student.support@bureau.rug.nl
  Telefon: (0031-50) 3639111  Rijksuniversiteit Utrecht
  Postbus 80125 NL-3508 TC Utrecht
  http://www.ruu.nl
  Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
  Telefon: (0031-30) 2533550  Universiteit van Amsterdam (UvA)
  Postbus 19268 NL-1000 GG Amsterdam
  http://www.uva.nl
  Mail: uva-info@bdu.uva.nl
  Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080  Hogeschool Holland
  Postbus 261 NL-1110 AG Diemen
  http://www.hsholland.nl
  Telefon: (0031-20) 4951111  Hogeschool Katholieke Leergangen Sittard
  Postbus 558 NL-6130 AN Sittard
  Telefon: (0031-46) 4599555  Hogeschool van Amsterdam
  Postbus 931 NL-1000 AX Amsterdam
  http://www.hva.nl
  Telefon: (0031-20) 5702500  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)
  Postbus 9102 NL-6500 HC Nijmegen
  http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345  Leidse Hogeschool
  Plesmanlaan 100 NL-2332 CB Leiden
  Telefon: (0031-71) 5354500  Rijksuniversiteit Groningen (RUG)
  Postbus 72 NL-9700 AB Groningen
  http://www.rug.nl
  Mail: student.support@bureau.rug.nl
  Telefon: (0031-50) 3639111  Rijksuniversiteit Leiden (RUL)
  Postbus 9500 NL-2300 RA Leiden
  http://www.leidenuniv.nl
  Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
  Telefon: (0031-71) 5273200  Rijksuniversiteit Utrecht
  Postbus 80125 NL-3508 TC Utrecht
  http://www.ruu.nl
  Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
  Telefon: (0031-30) 2533550  Universiteit van Amsterdam (UvA)
  Postbus 19268 NL-1000 GG Amsterdam
  http://www.uva.nl
  Mail: uva-info@bdu.uva.nl
  Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080  Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)
  De Boelelaan 1105 NL-1081 HV Amsterdam
  http://www.vu.nl
  Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
  Telefon: (0031-20) 4445000


 6. Börtecine
  Devamlı Üye
  Bilgisayar Mühendisliği


  Hollanda'da hangi üniversitelerde Bilgisayar Mühendisligi okuyabilirsiniz?

  Christelijke Hogeschool Windesheim

  Postbus 10090
  NL-8000 GB Zwolle

  WWW: http://www.chw.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-38) 4699911
  Fax: (0031-38) 4659268

  Hanzehogeschool Groningen

  Postbus 30030
  NL-9700 RM Groningen

  WWW: http://www.hanze.nl
  Kontakt: http://www.hanze.nl/Contact.htm

  Telefon: (0031-50) 3684684
  Fax: (0031-50) 3138924

  Heerlen - Open Universiteit (OU)

  Postbus 2960
  NL-6401 DL Heerlen

  WWW: http://www.ouh.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-45) 5762888
  Fax: (0031-45) 5711486

  Hogeschool ’s-Hertogenbosch

  Postbus 732
  NL-5201 AS 's-Hertogenbosch

  WWW: http://www.hsbos.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-73) 6295295
  Fax: (0031-73) 6295205

  Hogeschool Drenthe

  Postbus 2080
  NL-7801 CB Emmen

  WWW: http://www.hsdrenthe.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-591) 614080
  Fax: (0031-591) 642882

  Hogeschool Eindhoven

  Postbus 347
  NL-5600 AH Eindhoven

  WWW: http://www.hse.nl
  Mail:
  Telefon: (031-40) 2605911
  Fax: (0031-40) 2444242

  Hogeschool Enschede

  Postbus 70000
  NL-7500 KB Enschede

  WWW: http://www.hen.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-53) 4871111
  Fax: (0031-53) 4350588

  Hogeschool Heerlen

  Postbus 550
  NL-6400 AN Heerlen

  Telefon: (0031-45) 5734700
  Fax: (0031-45) 5719898

  Hogeschool Rotterdam & Omstreken

  Postbus 25035
  NL-3001 HA Rotterdam

  WWW: http://www.hro.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-10) 2414565
  Fax: (0031-10) 2414541

  Hogeschool van Amsterdam

  Postbus 931
  NL-1000 AX Amsterdam

  WWW: http://www.hva.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-20) 5702500
  Fax: (0031-20) 5702510

  Hogeschool van Arnhem en Nijmegen

  Postbus 5375
  NL-6802 EJ Arnhem

  WWW: http://www.han.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-26) 3713131
  Fax: (0031-26) 452207

  Hogeschool West-Brabant

  Postbus 90116
  NL-4800 RA Breda

  WWW: http://www.hwb.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-76) 5250500
  Fax: (0031-76) 5250493

  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

  Postbus 9102
  NL-6500 HC Nijmegen

  WWW: http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345
  Fax: (0031-24) 3615542

  Noordelijke Hogeschool Leeuwarden

  Postbus 63
  NL-8900 AB Leeuwarden

  WWW: http://www.tem.nhl.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-58) 2961555
  Fax: (0031-58) 2131021

  Rijksuniversiteit Groningen (RUG)

  Postbus 72
  NL-9700 AB Groningen

  WWW: http://www.rug.nl
  Mail: student.support@bureau.rug.nl
  Telefon: (0031-50) 3639111
  Fax: (0031-50) 3635380

  Rijksuniversiteit Leiden (RUL)

  Postbus 9500
  NL-2300 RA Leiden

  WWW: http://www.leidenuniv.nl
  Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
  Telefon: (0031-71) 5273200
  Fax: (0031-71) 5273118

  Rijksuniversiteit Utrecht

  Postbus 80125
  NL-3508 TC Utrecht

  WWW: http://www.ruu.nl
  Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
  Telefon: (0031-30) 2533550
  Fax: (0031-30) 2533388

  Universiteit van Amsterdam (UvA)

  Postbus 19268
  NL-1000 GG Amsterdam

  WWW: http://www.uva.nl
  Mail: uva-info@bdu.uva.nl
  Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
  Fax: (0031-20) 5252921

  Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)

  De Boelelaan 1105
  NL-1081 HV Amsterdam

  WWW: http://www.vu.nl
  Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
  Telefon: (0031-20) 4445000
  Fax: (0031-20) 4445655
  __________________


 7. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollandada Tıp Okumak


  Hollanda'da Tıp okuyabileceğiniz üniversiteleri ve irtibat bilgilerini sizler için bir araya topladık.

  Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR)

  Postbus 1738
  NL-3000 DR Rotterdam

  WWW: http://www.eur.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-10) 4081786
  Fax: (0031-10) 4520204

  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

  Postbus 9102
  NL-6500 HC Nijmegen

  WWW: http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345
  Fax: (0031-24) 3615542

  Rijksuniversiteit Groningen (RUG)
  Postbus 72
  NL-9700 AB Groningen

  WWW: http://www.rug.nl
  Mail: student.support@bureau.rug.nl
  Telefon: (0031-50) 3639111
  Fax: (0031-50) 3635380

  Rijksuniversiteit Leiden (RUL)

  Postbus 9500
  NL-2300 RA Leiden

  WWW: http://www.leidenuniv.nl
  Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
  Telefon: (0031-71) 5273200
  Fax: (0031-71) 5273118

  Rijksuniversiteit Utrecht

  Postbus 80125
  NL-3508 TC Utrecht

  WWW: http://www.ruu.nl
  Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
  Telefon: (0031-30) 2533550
  Fax: (0031-30) 2533388

  Universiteit van Amsterdam (UvA)
  Postbus 19268
  NL-1000 GG Amsterdam

  WWW: http://www.uva.nl
  Mail: uva-info@bdu.uva.nl
  Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
  Fax: (0031-20) 5252921

  Universiteit van Maastricht

  Postbus 616
  NL-6200 MD Maastricht

  WWW: http://www.unimaas.nl
  Mail:
  Telefon: (0031-43) 3883354
  Fax: (0031-43) 3259130

  Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)

  De Boelelaan 1105
  NL-1081 HV Amsterdam

  WWW: http://www.vu.nl
  Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
  Telefon: (0031-20) 4445000
  Fax: (0031-20) 4445655  Veteriner Hekimliği
  Hollanda'da hangi üniversitelerde Veteriner Hekimliği okuyabilirsiniz? İrtibat bilgilerini sizler için derledik.

  Rijksuniversiteit Utrecht

  Postbus 80125
  NL-3508 TC Utrecht

  WWW: http://www.ruu.nl
  Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
  Telefon: (0031-30) 2533550
  Fax: (0031-30) 2533388

  Diş Hekimliği
  Hollanda'da Diş Hekimliği okuyabileceğiniz üniversiteler ve irtibat bilgileri aşağıda

  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

  Postbus 9102
  NL-6500 HC Nijmegen

  WWW: http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345
  Fax: (0031-24) 3615542

  Rijksuniversiteit Groningen (RUG)

  Postbus 72
  NL-9700 AB Groningen

  WWW: http://www.rug.nl
  Mail: student.support@bureau.rug.nl
  Telefon: (0031-50) 3639111
  Fax: (0031-50) 3635380

  Universiteit van Amsterdam (UvA)

  Postbus 19268
  NL-1000 GG Amsterdam

  WWW: http://www.uva.nl
  Mail: uva-info@bdu.uva.nl
  Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
  Fax: (0031-20) 5252921

  Vrije Universiteit te Amsterdam (VU)
  De Boelelaan 1105
  NL-1081 HV Amsterdam

  WWW: http://www.vu.nl
  Mail: studentenvoorlichting@vu.nl
  Telefon: (0031-20) 4445000
  Fax: (0031-20) 4445655


 8. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollandada İslam Araştırmaları Okumak

  Hollanda'da hangi üniversitelerde İslam Araştırmaları okuyabilirsiniz? İrtibat bilgilerini sizler için derledik.

  Islamitische Universiteit Rotterdam
  Postbus 61120
  3002 HJ Rotterdam

  Telefon: +31 (10) 485 47 21
  Faks: +31 (10) 484 31 47
  E-posta: info@islamicuniversity.nl
  URL: http://www.islamicuniversity.nl  Rijksuniversiteit Leiden (RUL)

  Postbus 9500
  NL-2300 RA Leiden

  WWW: http://www.leidenuniv.nl
  Mail: E.J.R.Deutekom@BvdK.LeidenUniv.nl
  Telefon: (0031-71) 5273200
  Fax: (0031-71) 5273118

  Management
  Hollanda'da Management okuyabileceğiniz üniversiteler ve irtibat bilgileri toplu halde
  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

  Postbus 9102
  NL-6500 HC Nijmegen

  WWW: http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345
  Fax: (0031-24) 3615542


  Katholieke Universiteit Brabant (KUB)

  Postbus 90153
  NL-5000 LE Tilburg

  WWW: http://www.kub.nl
  Mail: studievoorlichting@kub.nl
  Telefon: (0031-13) 4662211
  Fax: (0031-13) 4662811


  Sosyal Bilimler
  Hollanda'da Sosyal Bilimler okuyabileceğiniz üniversiteler ve irtibat bilgileri toplu halde

  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

  Postbus 9102
  NL-6500 HC Nijmegen

  WWW: http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345
  Fax: (0031-24) 3615542


  Rijksuniversiteit Utrecht

  Postbus 80125
  NL-3508 TC Utrecht

  WWW: http://www.ruu.nl
  Mail: studievoorlichting@bur.ruu.nl
  Telefon: (0031-30) 2533550
  Fax: (0031-30) 2533388


  Universiteit van Amsterdam (UvA)

  Postbus 19268
  NL-1000 GG Amsterdam

  WWW: http://www.uva.nl
  Mail: uva-info@bdu.uva.nl
  Telefon: (0031-20) 5252422, 5258080
  Fax: (0031-20) 5252921


  İşletme
  Hollanda'da hangi üniversitelerde İşletme okuyabilirsiniz? Toplu liste ve irtibat bilgileri aşağıda

  Christelijke Hogeschool Windesheim

  Postbus 10090
  NL-8000 GB Zwolle

  WWW: http://www.chw.nl
  Telefon: (0031-38) 4699911  Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR)

  Postbus 1738
  NL-3000 DR Rotterdam

  http://www.eur.nl
  Telefon: (0031-10) 4081786  Hanzehogeschool Groningen

  Postbus 30030
  NL-9700 RM Groningen

  Telefon: (0031-50) 3684684
  WWW: http://www.hanze.nl/  Hanzehogeschool, Hogeschool van Groningen

  Postbus 30030
  NL-9700 RM Groningen

  WWW: http://www.hanze.nl
  Telefon: (0031-50) 5955555  Hogeschool ’s-Hertogenbosch

  Postbus 732
  NL-5201 AS 's-Hertogenbosch

  WWW: http://www.hsbos.nl
  Telefon: (0031-73) 6295295
  Hogeschool Alkmaar

  Postbus 403
  NL-1800 AK Alkmaar

  WWW: http://www.hsa.nl
  Telefon: (0031-72) 5183456

  Hogeschool Eindhoven
  Postbus 347
  NL-5600 AH Eindhoven

  WWW: http://www.hse.nl
  Telefon: (031-40) 2605911

  Hogeschool Heerlen

  Postbus 550
  NL-6400 AN Heerlen

  Telefon: (0031-45) 5734700

  Hogeschool Midden-Brabant

  Postbus 1097
  NL-5004 BB Tilburg

  WWW: http://www.hmb.nl
  Telefon: (0031-13) 4635250

  Hogeschool Rotterdam & Omstreken

  Postbus 25035
  NL-3001 HA Rotterdam

  WWW: http://www.hro.nl
  Telefon: (0031-10) 2414565

  Hogeschool van Amsterdam

  Postbus 931
  NL-1000 AX Amsterdam

  WWW: http://www.hva.nl
  Telefon: (0031-20) 5702500

  Hogeschool van Utrecht
  Postbus 573
  NL-3500 AN Utrecht

  WWW: http://www.hvu.nl/
  Telefon: (0031-30) 2308108
  Fax: (0031-30) 2308399

  Hogeschool Venlo

  Postbus 141
  NL-5900 AC Venlo

  Telefon: (0031-77) 3546666
  Fax: (0031-77) 3512853  Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN)

  Postbus 9102
  NL-6500 HC Nijmegen

  WWW: http://www.kun.nl
  Mail: studievoorlichtingstudentenzaken@kun.nl
  Telefon: (0031-24) 3612345
  Fax: (0031-24) 3615542
  Noordelijke Hogeschool Leeuwarden

  Postbus 63
  NL-8900 AB Leeuwarden

  WWW: http://www.tem.nhl.nl
  Telefon: (0031-58) 2961555
  Fax: (0031-58) 2131021  R. K. Technische Hogeschool Rijswijk

  Lange Kleiweg 4
  NL-2288 GK Rijswijk

  WWW: http://www.thrijswijk.nl
  Telefon: (0031-70) 3401500
  Fax: (0031-70) 3192406

  Rijkshogeschool IJselland

  Postbus 501
  NL-7400 AM Deventer

  WWW: http://www.rhij.nl
  Telefon: (0031-570) 663663
  Fax: (0031-570) 625280

  Rijksuniversiteit Groningen (RUG)

  Postbus 72
  NL-9700 AB Groningen

  WWW: http://www.rug.nl
  Mail: student.support@bureau.rug.nl
  Telefon: (0031-50) 3639111
  Fax: (0031-50) 3635380


 9. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollanda'da Kaliteli Eğitim

  Hollanda'da zorunlu temel eğitim 4 yaşında başlar 16 yaşında biter. Ancak lise diploması almak için 18 yaşına kadar okumak gerekir. Bu sürenin sonunda elde edilen diploma ile üniversite eğitimine başvurulabilir. Hollanda'nın yüksek eğitimini üçe ayırabiliriz.İlki dört yıllık eğitimden oluşan üniversiteler, ikincisi ufzmanlaşmış programlar veren ve üniversite programlarıyla hemen hemen eşit tutulan meslek okulları. Üçüncüsü ise Uluslararası Eğitim (International Education) adı ile verilen yabancılara dönük progamlar.

  Eğitim Dili
  Hollanda üniversitelerindeki eğitim dili genellikle Felemenkçe'dir. Yabancı öğrencilerin yüksek eğitim programlarına kabul edilmesi için Felemenkçe dil sınavını geçmeleri gerekir. Öğrenciler üniversite bünyesindeki dil eğituim programlarına katılabilirler. Eğitime başlayacak seviyede Flemenkçe öğrenmek için genellikle bir yıl yoğun dil eğitimi gerektirir. Dil eğitimi için gerekli şart ve başlangıç tarihleri üniversitelerden öğrenilebilir. Hollanda üniversitelerindeki birçok eğitim alanı için öğrencilerden az da olsa ayrıca ingilizce, Almanca ve Fransızca'dan ikisini bilmesi istenmektedir.

  Başvuru Şartları
  Hollanda üniversitelerine başvuru için her ne kadar lise diploması yeterli olsada kimi alanlar için üniversitelir belli sınavları gerekli görebilirler.

  Yabancı Öğrenci Kotası
  Eğitim yapılacak alana göre, Hollanda üniversiteleri her sene kaç yabancı öğrenci kabul edeceklerini belirler. Her ülkeden kabul edilecek yabancı öğrenci sayısı da bellidir. Özellikle popüler olan doktorluk, dişçilik gibi alanlarda yabancı öğrenci kotası oldukça sınırlıdır.

  Eğitim Süresi
  Bir kredi bir haftalık full-time eğitim karşılığıdır.Bu da haftada 40 saatlik sınıf, kendi başına laboratuar ve proje çalışmasını gerektirir.Bir yıllık full-time eğitim 42 krediyi içerir. Üniversite eğitimini tamamlamak için ortalama kredi sayısı 168'dir. Üniversite eğitim süresi dört yıldır;ve iki genel sınav yapılır. İlki birinci yılın sonunda alınan, propaedeutisch adlı sınav; diğeri ise dördüncü yılın sonunda alınan doctoraal sınavıdır. Öğrencilerin dört yılın dışında, eğitimlerini tamalamaları için iki yıllık süre daha tanınır. İlk sınav en geç ikinci yılın sonunda, final sınavı ise altıncı yılın sonunuda alınmalıdır. Eğitimini altı yılda tamamlayamayan öğrenci bir daha farklı bir alan bile olsa hiç bir üniversiteye kayıt yaptıramaz. Bu sistemin yabancı öğrenciler için en önemli dezavantajı,dil eğitimi için gerekli olan süre de göz önüne alandığında altı seneden fazla oturma müsadesi almanın zorluğudur.

  Eğitim Alanları
  Dördüncü yılda verilen "doctoraal" sınavını geçen öğrenciler sırasıyla hukuk için "meester in derechter" (mr.) ünvanını, mühendislik için "ingenieur" (ir.), ve diğer alanlan için "doctorandus"(drs.) ünvanlarını alırlar. "Doctor" (dr) ünvanı Hollanda üniversitelerinde alınabilecek en üst ünvandır. Ph.D derecesi Hollanda üniversitelerinde pek bilinen bir derece değildir. Ancak uluslararası eğitim veren üniversitelerde sınırlı sayıda verilir.

  Eğitim Masrafları
  Hollanda'daki eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak bir yıllık bütçe ortalama 13 bin 500 Hollanda florinidir.Yabancı öğrenci için devlet bursu yoktur. Ayrıca eğitim amaçlı gelen yabancı öğrenciye Hollanda'da çalışma izni verilmez.

  Konaklama
  Twente Üniversitesi dışında hiçbir Hollanda Üniversitesinin kampüsü yoktur. Bu yüzden öğrencuiler konaklama sorununu kendilerini halletmesi gerikir. Konaklama üniversitelere bağlı "stichting studentenhuisvesting" adı verilen özel organizasyonlar tarafındanda ayarlanabilir. Ancak başvuruların olabildiğince erken yapılması tavsiye edilir.

  Başvuru Şekilleri
  Eğitim yılı 1 Eylül 'de başlar. Okul başvuru işlemlerinin zamanında yürümesi için açısından labildiğince erken yapılması gereklidir. Başvuru sırasında,lise diploması dışında öğrencinin Flemenkçe dil sınavını geçmiş olması ve eğitim görülecek alan için gerekli sınavlara girmiş olması şartı aranır. Sınav sonuçlarına göre öğrencinin kabul kararını üniversitelerin kayıt kabul komiteleri verir. Başvuru şartları için öğrencinin başvurmak istediği üniversiteyle yazışması ve işlemlere en az bir yıl önceden başlaması önerilir.

  Vize
  Öğrrenci vizesi için Hollanda Konsolosluğu'ndan bilgi alınabilir. Vize başvurusu sırasında Hollanda'daeğitim için maddi imkanların yeterliliğinin ispat edilmesi yanında eğitim görülecek üniversiteden kabulün de alınmış olunması gereklidir. Sadece dil eğitimi için vize verilmez. Üniversite başvurusu için gerekli şartlar yerine getirildiğinde, 12 aylık dil eğitimi için "temporary permit" yani geçici vize verilir.
  Öğrenci vizesi için gerekli evraklar: Pasaportunuz (talep edeceğiniz vize bitiminden sonra en az üç ay geçerli olmalıdır.)
  Başvuru formu ve iki adet fotoğraf
  Verilen referanstan adınıza Hollanda'daki belediye ve yabancılar polisinden tastikli davetiye Tarihleri belirtilmiş olarak gidiş- dönüş uçak bileti rezervasyonu
  Öğrenci belgesi + resmi kaydı
  Reşit olmayanlar için noterden tastikli aile muvafakatnamesi
  Masraflarınızı karşılayacak kişinin aylık gelir ve mal varlığını ispatlayan belgeler (tapular, kredi kartları, banka hesap cüzdanları vs.)
  Daha ayrıntılı bilgi için: Hollanda Konsolosluğu, tel:0212-2515030 /fax:0212-2511989

  Hollanda Üniversitelerinin Listesi

  Universiteit Van Amsterdam (University of Amsterdam)
  Infomatiecentrum DSW,
  Nieuwe Doelenstraat 9,1012 CP
  Amsterdam,
  Tel:020-548 26 72.


  Vrije Universiteit, Amsterdam (Free University Amsterdam)
  Bureau Studentendecanen,
  De Boelelaan 1105,1081 HV Amsterdam,
  Tel: 020- 548 26 72.

  Technische Universteit, Amsterdam (Delft University of Technolog)
  P.O.Box 5027,2600 GA Delft,
  Tel:015-786098.

  Technische Universiteit Eindhoven (Eindhoven Univesity of Technology)
  Bureau Sudentendecanen,
  P.O.Box 217,7500 AE Enschede,
  Tel:040- 47 22 63.

  Hollanda'da eğitiminizi İngilizce olarak yapabilirsiniz. Gelin Uluslararası Eğitim (International Education) adı verilen bu eğitim şeklini beraberce inceleyelim.  Uluslararası Eğitim
  Yabancı öğrenciler için İngilizce dilinde olan bu eğitim şeklinin başlangıcı 1950'lere uzanır. International Education adıyla anılan bu eğitim şeklinin amacı yabancı öğrencilere yüksek kalitede eğitim sunmak. Bugün Hollanda'da 14 okul 150'den fazla uzmanlık eğitimiyle yabancı öğrencilere hizmlet vermekte. Programların çoğunluğu üniversite eğitimi üzerine verilen kısa dönemli uzmanlaşmış kurslardır. Bu kurslara katılmak için üniversite diploması ve bir yıllık profesyonel çalışma tecrübesi aranır.Bu progrmların en önemli özelliği eğitim verilen alanlardaki en son teknolojik gelişmeliri kapsamalarıdır. Ayrıca programlar, katılımcıların eğitimleri sonunda ülkelerine döndüklerinde öğrendiklerini en iyi şekilde kullanabilmeleri üzerine kuruludur.Kursların dışında Uluslararası Eğitim bünyesinde Mastır ve Üniversite eğitimi de yer alır.
  Hollanda'daki 14 üniversite ve 70 okul kimi programlarını yabancı öğrencilerin de yararlanabilmesi için İngilizce vermektedir. Bu programlar üniversite programının bir parçası olarak verilir. Öğrenciler kredi tamamlayarak üniversite veya mastır derecesi alabilirler.Başvuru için istenilen eğitim derecesine göre lise veya üniversite diploması gereklidir. Program süreleri dört ile beş yıl arasında değişir. Kimi durumlarda öğrenciler aldıkları kredileri kendi ülkelerindeki üniversitelere transfer edebilirler. Birçok Hollanda üniversitesinin dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelerle değişim anlaşması vardır. International Education programları sertifika, diploma, üniversite ve mastır programları içerir.

  Pratik Bilgiler
  Birçok eğitim programı için TOELF'dan 550 puan almış olmak gerekir. Bazı durumlarda ekstra dil bilme şartı aranır. Aylık konaklama ve yaşam masrafları ortalama 1600 Hollanda florinidir.
  International Educational Programlarının Kısmi Listesi

  New & Current Affairs Course (Radio)
  Radyo habercileri için hazırlanmış eğitim; haber editörlerinin toplumdaki rolü, teknolojik gelişmeler ve haber networklerine ulaşım üzerine yoğunlaşmıştır.
  Konular: Beceri, eğitim,çeşitli konularda ikişer günlük 3 adet seminer, radyo haberlerinin hazırlanışı ve yönetimi.
  Eğitim Metodlarıeminer,workshop, özel proje hazırlıkları, konferans.
  Diploma Şekli: Sertifika
  Süre:14 hafta
  Başlangıç-bitiş tarihleri:Eylül-Aralık
  Son başvuru tarihi:Nisan ayı
  Aranılan şartlar:Lise diploması/medya konusunda eğitim veya 2-3 yıllıkçalışma tecrübesi
  Ücret: 25 bin Hollanda florini
  Konaklama:Ücrete dahil

  New & Current Affairs Course (Television)
  Televizyon habercileri / haber editörleri için uzmanlaşmış kurs. Teknolojik gelişmelerin haber akışına etkileri, uydu&haber networklerine ulaşım,haber editörlerinin toplumdaki yeri üzerine uzmanlaşmış eğitim
  __________________


 10. Börtecine
  Devamlı Üye
  Hollandada İnternet Üzerinden Eğitim  Web üzerinden eğitimin gittikçe daha fazla popüler olmaya başladığı günümüzde, Internet, bilgi aktarma, arama ve geliştirme aracı olarak daha fazla kullanılır olmaya başlandı. Kelime dağarcığımıza Sanal kütüphane, interaktif eğitim, sanal dersane, online sözlük, internet okulu ve uzaktan eğitim gibi bir çok yeni kavramda eklendi.

  Bir çok kütüphane internet'e taşındı. Yine sayısız eğitim siteleri açıldı. Araştırmacı olanlar için bilgiye erişim kolaylaştı ve sınırsızlık kazandıi. Belkide bire bir eğitim felsefesi bu vesile ile güç kazanmaya başlamış oldu.

  Alışılmış olan kara tahtalı eğitim sistemi ve metinden oluşan materyaller, günümüzde iletisim, ses ve görüntü, video konferans gibi Internet aracılığıyla kullanılabilen görsel servisler ile zenginleşti. Eğitim materyaline bu mültimedya servislerinin eklenmesinin hem kullanıcının ilgisini çekmesi ve motivasyonunu arttırmasi, hemde istediği kadar izleyebilmesi açısından önem taşıdığı açıktor. Bu işlemin yeterince hızlı başarılabilmesi durumunda kullanıcının dikkatini dağıtmadan daha etkin bir öğrenme sağlanadabilir. Ayrıca böyle bir hizmetin sunulmasi eğitim materyalinin içeriğini zenginlestirecek ve görsel olarak ögrenebilme stiline sahip kullanıcılar için büyük bir avantaj saglayacaktir.

  Önümüzdeki günler Hollanda da ilk ve orta dereceli okullarda egitim görenler için sinav(examen) dönemidir. Bu bilgilerden yararlanilmasi tavsiye olunur, başarılar.


  Internet'teki eğitim siteleri

  www.leren.nl

  Internet'te ögrenin, bilginizi arttirin ve kendinizi gelistirin, neyi nasil ve nerede ögreneceginizi kendiniz belirleyin. Bir çok konu hakkindaki bilgiye bu sitede mevcut olan yüzlerce online bilgi kaynagini kullanarak erisebilirsiniz. "Ne ögrenmek istiyorsun?" sorusu altinda tarama yapabilirsiniz.

  www.schoolweb.nl

  VBO, MAVO, HAVO, VWO ögrencileri için hazirlanmis bir site. Okul seçimi, yurtdisinda egitim, sinav öncesi ve sonrasi, magazin, çalisma, is imkanlari vs gibi ana konu basliklari altinda genis bilgi sunulmakta.

  www.digischool.nl

  Ilk ve ortaokul seviyesindeki ögrenciler için hazirlanmis bir site. Egitim programlari ögrencilerin yas ve hangi sinifta okuduklari göz önüne alinarak tasarlanmis. Çizim, dil bilgisi, matematik, tarih gibi konular animasyonlu bir biçimde sunulmus.

  www.kennisnet.nl

  Sinavlara(examen) hazirlik, notlarin hesaplanmasi, sonraki egitim, kütüphane, tartisma formlari gibi konu basliklari altinda genis bilgi ve hizmet sunan bir site.  Egitim Linkleri:
  Hollanda Egitim Siteleri
  www.schoolweb.nl
  http://scholieren.pagina.nl
  www.studentlinks.nl
  www.jongerenweb.nl
  www.jongerenonline.nl
  www.studiehulp.com
  www.cyberschool.nu
  www.afterschool.nl  Sinav (Examen) Siteleri
  www.examen.nl
  www.examen-net.nl
  www.eindexamens.com
  www.eindexamen.nl

  Kitap Özetleri ve Ev Ödevleri siteleri
  www.boekverslagen.com
  www.huiswerkbegeleiding.nl/boekverslagen/
  http://huiswerk.leerlingen.com/boekvkverslagen.htm
  www.uittreksels.nl
  www.studiehulp.com
  www.boekverslag.com


  Ögrenciler için yardim ve danisma
  www.lsr.nl
  www.studentssupport.nl
  www.laks.nl
  www.iso-student.nl


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu